MUDr. Kateřina Veselá

HOMEOPATIE

Úvod  ***  Více o homeopatii  ***  Případy z praxe  ***  Materia Medica  ***  Aktuálně: Koronavirus

Případy z praxe konstituční homeopatie

Pro utvoření představy o možnostech konstituční homeopatie naleznete v dalším textu stručný popis některých homeopatických případů z mé praxe. Další případy včetně popisů konstitučních léků jsou uvedeny v knize Homeopatická MATERIA MEDICA DĚTSKÝCH TYPŮ. 

HOMEOPATIE V DĚTSKÉM VĚKU

Případ 1: chronický kašel
Případ 2: chronický kašel
Případ 3: zvýšené jaterní testy a ekzém
Případ 4: trávicí potíže, záněty průdušek, ekzém, snížená imunita

Případ 5: poruchy chování
Případ 6: opakované záněty dýchacích cest
Případ 7: pylová alergie

HOMEOPATIE U DOSPĚLÝCH

Případ 8: Bechtěrevova nemoc
Případ 9: deprese
Případ 10: snížená imunita, bolesti břicha, opary, fobie, emoční přecitlivělost
Případ 11: hypertyreóza
Případ 12: atopický ekzém a hypotyreóza

RODINNÁ LÉČBA

Případ 13: atopický ekzém
Případ 14: astma a pylová alergie

DALŠÍ PŘÍPADY

Případ 15: amenorhea (ztráta menstruace)
Případ 16: deprese, alergie, amenorhea
Případ 17: Bechtěrevova nemoc II
Případ 18: revmatoidní artritida
Případ 19: chronická kopřivka
Případ 20: migrény
Případ 21: moluska , noční pomočování
Případ 22: panická porucha
Případ 23: neplodnost, alergie, astma
Případ 24: struma, panická porucha  
Případ 25: atopický ekzém  
Případ 26: školní fobie  
Případ 27: atopický ekzém
Případ 28: noční děsy
Případ 29: autoimunitní zánět štítné žlázy
Případ 30: Lac humanum - lék na obnovení mateřského pouta


HOMEOPATIE V DĚTSKÉM VĚKU

Homeopatie je účinná metoda v každém věku, ale u dětí vidíme nejrychlejší a nejtrvalejší účinek léčby. Je to dáno tím, že děti, zvláště malé, nejsou ještě tak zaneseny nemocemi jako my dospělí.


Případ 1: chronický kašel

Chlapeček, věk 18 měsíců – od 3 měsíců začal trpět na dusivý kašel, který se zhoršoval zvláště v noci, vedl k dušnosti i ke zvracení. Byl často nemocný, chytil každou infekci od starší sestry. V 9 měsících hospitalizován v nemocnici, kde byla diagnostikována tracheomalacie (měknutí chrupavek průdušnice). Lékaři rodičům řekli, že buď se to s věkem upraví nebo ne, že se mají s kašlem smířit a nasadili dítěti kortikoidy a mukolytika – bez efektu. Rodiče se nakonec obrátili zoufalí na mě, neboť stav dítěte se zhoršoval, nevyspali se téměř jedinou noc. Tito rodiče o homeopatii nic nevěděli a koukali na mě nedůvěřivě, když jsem hodinu pozorovala dítě v ordinaci a kladla jim otázky týkající se hlavně jeho povahy, chutí, snášenlivosti tepla a zimy atd. Po podání konstitučního léku nastalo krátkodobé několik dní trvající zhoršení kašle, které přešlo v rýmu, vyrazila se vyrážka kolem pusy jako projev čištění organismu a za 14 dní bylo chronicky nemocné dítě zdravé. Vyrážka posléze sama zmizela a od té doby si rodiče s chlapečkem, který zdárně prospívá, přijedou jednou ročně preventivně pro lék.


Případ 2: chronický kašel

Chlapeček, věk 7 měsíců, kašlal trvale od 2 měsíců až dvacetkrát denně v záchvatech – při vzteku, pláči, smíchu, rozrušení. Lékaři nezjistili příčinu a nedovedli mu pomoci. Po podání konstitučního léku se kašel začal postupně zlepšovat a do měsíce zcela zmizel. Od té doby je dítě zdravé. Tady léčím současně úspěšně i matku dítěte, která se zbavila opakovaných angín, a tím užívání antibiotik několikrát za rok.


Případ 3: zvýšené jaterní testy a ekzém

Holčička, věk 5 měsíců, měla silnější novorozeneckou žloutenku a ještě v 5 měsících přetrvávaly zvýšené jaterní testy. Kromě toho byla nespavá a hodně v noci plakala. Po podání konstitučního léku se jaterní testy upravily k normě a dítě se zklidnilo. V 10 měsících se na nožičkách objevil atopický ekzém, z kterého matka měla strach, neboť všichni v rodině jsou alergici. Zopakovala jsem dávku léku a ekzém zmizel do týdne a již se neobjevil.

Z tohoto případu vyplývá, že čím dříve začneme léčit dítě s ekzémem, tím je větší naděje na úplné a rychlé vyléčení. Přijde–li pak mladý člověk ve dvaceti nebo dokonce třiceti letech, má ekzém odmalička a navíc ještě dlouhodobě potlačovaný kortikoidy, léčba je svízelná a dlouhodobá, i když i zde dochází samozřejmě ke zlepšování stavu a posléze i k vyléčení. Ovšem nejprve se musí vyléčit traumata uložená v psychice nastřádaná za celý život, změny na vnitřních orgánech a pak teprve se léčí kůže – podle homeopatického pravidla “zevnitř ven”.


Případ 4: trávicí potíže, záněty průdušek, ekzém, snížená imunita

Dvouletý chlapec opakovaně stonal již od kojeneckého věku. Od narození zvracel po kojení a pití tekutin, i ve dvou letech si dosud ublinkával po velkém napití. Trpěl opakovanými záněty průdušek, někdy i se záchvaty dušnosti, takže mu s velkou pravděpodobností hrozilo astma. Zadýchával se při chůzi do kopce a do schodů. Na obličeji a v podkolenních jamkách měl ekzém, který nereagoval na žádnou léčbu. Prodělal zánět středního ucha a byla mu zjištěna zvětšená nosní mandle a doporučeno její odnětí. Na alergologii mu zjistili alergii na Stafylokoky, prach a peří. Od narození trpěl velmi úpornou zácpou. Bylo to zkrátka velmi nemocné dítě, které chytlo každou infekci, s kterou přišlo do styku.

Jeho matka jakožto lékařka dlouho váhala s homeopatickou léčbou. Podrobným homeopatickým rozhovorem jsem zjistila další symptomy a konstituční rysy chlapce a rozhodla se pro lék Calcarea carbonica 30 CH. Za dva dny po podání léku zmizela zácpa, po čtrnácti dnech se v noci budil s mírnou dušností, pak dostal rýmu a kašel, který po deseti dnech odezněl a už se nevrátil. Za šest týdnů od podání léku bylo dítě zdravé, pouze ještě další dva měsíce přetrvával v mírné formě ekzém, který nakonec také zcela zmizel. Operaci nosních mandlí nemusel podstoupit. Současně se projevil vliv léku na psychiku - chlapec se zklidnil, přestal mít v noci děsivé sny, stal se méně tvrdohlavý. Za sedm měsíců od počátku léčby dítě, které nemohlo vyjít schody bez zadýchání, zvládlo bez problémů třináctikilometrovou túru. Od té doby si přibližně jednou ročně přijde pro další dávku léku. Je zdravý, jeho jedinou nemocí je jednou za čas lehká viróza s jedno až dvoudenním průběhem.


Případ 5: poruchy chování

Chlapec, věk 3 roky, je od narození neklidný, špatně spí, vyžaduje uspávání, velmi plačtivý a vzteklý – má nečekané záchvaty vzteku, zlosti, agresivity, kdy bouchá s věcmi, kouše a bije sestřenici. Záchvat trvá až dvě hodiny, dítě se nedá ničím uklidnit, ani psycholožka matce nepomohla. Na druhé straně dítě psychomotoricky předbíhá vývoj – ve 3 letech již zná písmena a čísla, vše nové se snadno učí. Je velice závislý na matce, nemůže ho ani na chvíli opustit, nechat ho chvilku pohlídat. Z dětí je nervózní, nevydrží si s nimi dlouho hrát, za chvilku chce být sám. Po podání konstitučního léku se dítě zklidnilo, záchvaty jsou mnohem kratší a matka už ví, jak dítě zvládnout. Přestal brečet, začal komunikovat s dětmi, na 3 leté prohlídce u lékařky se nestyděl a řekl básničku (dřív by nepromluvil). Tento případ je z poslední doby a bude jistě potřeba podat ještě další dávku a vyšší ředění léku, než bude dítě zcela vyrovnané, ale už teď měla matka i já radost z úspěšné léčby.

Musím podotknout, že i zde léčím současně matku pro ekzém, opakované chřipky a emoční přecitlivělost a že zvláště po psychické stránce se matka uklidnila, vše bere s nadhledem, a tak se významně zlepšila komunikace a vzájemný vztah mezi ní a dítětem. Je to příklad toho, že tam, kde je dítě s poruchami chování, je velmi vhodné léčit celou rodinu nebo alespoň matku, a tím je efekt léčby znásoben a v celé rodině je pohoda.


Případ 6: opakované záněty dýchacích cest

Pětiletý chlapec s opakovanými záněty dýchacích cest měl několikrát za rok rýmy, kašle, zánět středního ucha, byl opakovaně léčený antibiotiky. Povahově hodně divoký, bojovný, má problémy s chováním doma i ve školce. Po podání homeopatického léku se dle matky i učitelek ve školce “zázračně” zklidnil a byl zdráv, jen občas dostal lehkou rýmu či jednodenní malátnost. Až po 3 měsících léčby se dostavila reverzní otitida – 3 hodinová bolest ucha, která sama odezněla – rodiče jeli s dítětem na ORL pohotovost a tam dostali vynadáno, proč tam vozí zdravé dítě – nález v uchu byl negativní. Tento případ je starý 4 roky, chlapec je trvale zdráv, jen jednou ročně potřebuje zopakovat dávku homeopatického léku.

Musím uvést, že těchto případů mám nejvíce – dětí předškolního a školního věku s opakovanými záněty dýchacích cest, záněty středního ucha, angínami ap. Také se velice rychle vstřebává zvětšená nosní mandle a dítě se tak nemusí podrobit bolestivému chirurgickému zákroku, jehož efekt stejně většinou bývá přechodný - u předškolních dětí s dispozicí k hypertrofii (zbytnění) lymfatické tkáně většinou mandle naroste za pár měsíců znovu. Přesně zvolený konstituční lék odstraní tuto dispozici a dítě se uzdraví.


Případ 7: pylová alergie

Čtrnáctiletý chlapec byl od 5 let léčený na alergologii pro pylovou alergii klasickou metodou, tj. desenzibilizací vakcínami – zcela bez efektu. Kromě toho trpí na opakovanými záněty průdušek a angíny.

V době vyšetření měl akutní zánět nosních dutin s bolestmi hlavy – po podání léku dutiny přestaly bolet, spustila se silná rýma, která trvala 10 dní a odezněla. Po 2 měsících se dostavily reverzní projevy alergie (v únoru!!! – v době, kdy žádné pyly v přírodě nejsou, což je typický průběh léčení alergika homeopatií) – tj. vodnatá rýma s kýcháním a pálení a slzení očí. Tyto projevy trvaly asi 10 dní a zmizely. Na jaře v době výskytu pylových alergenů jsem při prvních příznacích podala další dávku léku a celou sezónu zvládl chlapec jen s mírnými projevy alergie a poprvé v životě vůbec nemusel používat antialergické léky. Pak jsem opakovala dávku jednou ročně, další rok byly projevy alergie ještě mírnější a letos už vůbec žádné.

Tady musím zdůraznit, že léčba alergií je velmi úspěšná, ale nezbytnou podmínkou je vysadit desenzibilizující vakcíny. Tak jako u všech jiných nemocí, i tady se musí očistit organismus od nemoci sám. Úplné vyléčení trvalo tři roky proto, že chlapec trpěl alergií 10 let a celá léta ji důsledně potlačoval vakcínami a chemickými léky. Kdyby přišlo dítě s projevy alergie 1 nebo 2 roky starými, vyléčila by ho pravděpodobně již jediná dávka léku.


HOMEOPATIE U DOSPĚLÝCH


Případ 8: Bechtěrevova nemoc

Pacientka, věk 22 let, od 9 let trpí Bechtěrevovou nemocí, což je revmatický zánět kloubů a páteře, jehož důsledkem je úplné ztuhnutí a nepohyblivost páteře. Klasická medicína považuje toto onemocnění za nevyléčitelné. Pacientka trpěla bolestmi bederní páteře a kolenních kloubů zvláště vsedě, v klidu, ve skrčené poloze, např. nevydržela sedět v divadle, trpěla bolestmi při chůzi do schodů, dělalo jí problémy nastoupit do tramvaje. Léčila se v revmatologickém ústavu, docházela na rehabilitace a při nesnesitelných bolestech užívala antirevmatika. Bez opory rukou si ze sedu nestoupla. Dále pacientka trpěla pylovou alergií a opakovanými angínami.

Vzhledem k závažnosti choroby jsem začala léčbu nízkým ředěním konstitučního léku Lycopodium 9CH, abych zabránila zhoršení potíží. Během půl roku došlo k výraznému zmírnění bolestí a ke zvýšení pohyblivosti. Na jaře měla mírnější projevy alergie než dřív. Pak se jí vrátila angína, kterou pacientka potlačila antibiotiky, následkem toho dostala mykózu, kterou potlačila antimykotiky, a tím se úplně zrušil účinek homeopatického léku a došlo k návratu kloubních potíží do původního stavu. Podala jsem tedy další dávku o stupeň vyšší ředění Lycopodium 15 CH. Na další kontrolu přišla pacientka až po roce a půl a oznámila mi, že klouby už má v pořádku, ani už moc necvičí a revmatolog jí řekl, že nemoc se stabilizovala a neprogreduje. Protože se ještě zcela nezbavila alergické rýmy a občas dostala chřipku, podala jsem konst. lék opět o stupeň vyšší ředění Lycopodium 30CH.

Pak jsem ji viděla až po 3 letech od poslední kontroly a po 6 letech od počátku léčby. Mezitím se vdala a má dvouletou dceru, těhotenství i porod proběhly bez komplikací. Bolesti páteře a kloubů už vůbec nemá a proto ani nechodí k lékaři. Nyní přišla pro opakované virózy a alergii, které se stále nezbavila. Homeopatie vyléčila po 6 letech základní invalidizující kloubní chorobu, imunitní systém ještě není zcela v rovnováze, ale je to dáno i tím, že pacientka nedodržuje mé rady a nedostavuje se na kontroly pravidelně. Kdyby dostávala dávku léku pravidelně jednou ročně, byla by nejspíš zdravá už po všech stránkách.


Případ 9: deprese

Pacient, věk 37 let, přišel pro akutní depresi a stav úzkosti, který vznikl náhle nevysvětlitelně měsíc před vyšetřením, možná jako reakce na to, že přestal po 15 letech kouřit. Zkoušel pít třezalkový čaj a zkusil léčbu u čínského lékaře, avšak bez efektu. Je workholik, přepíná se, trpí úpornou nespavostí, dřív se dopoval silnou kávou, jedl nezdravě tučná, přesolená a kořeněná jídla, poslední dobou přešel na zdravý styl života, kávu již nepije a snaží se být vegetariánem. Je možné, že jeho organismus nevydržel náhlý skok ze starých letitých zvyklostí do nového životního stylu, a proto reagoval depresí. Měl stavy smutku, kdy nemohl plakat, beznaděj, nevysvětlitelnou úzkost – přitom tento stav nebyl vysvětlitelný žádnou vnější příčinou, v práci i v rodině měl relativní pohodu.

Po podání konstitučního léku ve vysokém ředění Nux vomica 1M deprese do týdne zmizela a již se nevrátila. Pacient z léku načerpal spoustu energie, která mu chyběla, v prvních dnech dokonce přepadl do stavu euforie a hyperaktivity, pak se stav srovnal a pacient byl v pohodě. Ve fyzické oblasti se náhle spustila rýma, která brzy sama zmizela (projev čištění organismu), začaly mizet lupy ve vlasech. Pacient byl s léčbou velmi spokojený a přivedl mi další pacienty.

Ne všechny případy depresí jdou léčit homeopaticky takto snadno a rychle. U tohoto pacienta trvala deprese krátkou dobu, a proto ji vyléčila okamžitě jediná dávka léku. Častější jsou případy nemocných, kteří trpí těžšími depresemi řadu let, jsou závislí na antidepresivech nebo sedativech, a tam je léčba svízelnější a dlouhodobá. Pokud se však pacient rozhodne pro homeopatickou cestu, má naději na odstranění vnitřní příčiny deprese, která leží hluboko v duševní a duchovní oblasti. Chce to ovšem mít silnou vůli udělat něco sám se sebou, změnit sebe, svůj přístup k životu, což právě přesně zvolený konstituční lék pacientovi usnadní. Většinou tito lidé potřebují kromě homeopata ještě pomoc z okolí – buď podporu manžela, přítele, nebo dobrého psychologa, který homeopatii podporuje. Pak po několika týdnech až měsících dochází i u těžších případů k celkovému vyrovnání psychiky a pacienti doslova rozkvetou před očima a svých potíží se postupně zbaví, očistí se od starých psychických traumat (ta většinou leží v raném dětství nebo dokonce v prenatálním životě) a cítí se pak jako znovuzrození.

V podstatě i u všech somatických onemocnění leží prapůvodní příčina v psychice, trauma však u těchto lidí psychiku obchází a manifestuje se přímo ve fyzickém těle jako opakované angíny, alergie, ekzém, migrény atd. Často se stává, že se psychicky nemocný pacient vyléčí z depresí či fobií, ale pak začne najednou trpět na fyzické potíže, které dříve nemíval. Je to posun patologie zevnitř ven, tedy z psychiky do fyzického těla a není třeba se ho obávat- správně vedenou homeopatickou léčbou se pacient zbaví i fyzických nemocí a po všech stránkách se uzdraví.


Případ 10: snížená imunita, bolesti břicha, opary, fobie, emoční přecitlivělost

Pacientka, věk 27 let, přichází pro opary, které se opakují každý měsíc, chronickou vazomotorickou rýmu, solární ekzém, opakované chřipky, které má čtyřikrát za zimu, opakované výtoky, chronické bolesti břicha – před pěti lety měla operovanou cystu na vaječníku. Dále má sklon k omdlévání při vstávání a v přetopené místnosti a trpí psychickými problémy – rychlé změny nálady, je emočně nevyrovnaná, má patologický strach až fobii ze samoty a tmy , kdy ji přepadnou katastrofické představy – bojí se o své blízké.

Po podání středně vysoké potence Lycopodium 200 CH došlo k celkové harmonizaci na psychické i fyzické úrovni. V prvních dnech se vyrazil opar, dostala průjem a časté nucení na močení – projevy čištění organismu, měla slabost v nohou, přechodnou bolest v krku (reverzní chřipka). Při menstruaci neměla žádné bolesti – homeopatie výborně léčí bolestivou menstruaci a také srovná nepravidelný menstruační cyklus, je-li jeho příčinou hormonální nerovnováha. Za měsíc od podání léku dostala akutní bolest břicha – na gynekologii zjištěna ovariální cysta, která během pár dní sama praskla a vstřebala se. Šlo o reverzní příznak (ovariální cystu měla operovanou před pěti lety), který byl v tomto případě bolestivý a bylo tedy správné navštívit lékaře k vyloučení náhlé příhody břišní (např. zánětu slepého střeva, který samozřejmě homeopaticky léčit nejde a patří do rukou chirurga). Na obličeji se jí vyrazil ekzém (jakoby solární) a za pár dní zmizel. V prvních dnech měla výkyvy nálady, ale pak už měla trvale dobrou náladu. Její strachy o manžela se zpočátku projevily v živých snech a pak se zlepšil její pocit o samotě a v noci a po dvou měsících ji fobie zcela opustila. Od té doby si pacientka jednou ročně přijde pro další dávku léku, je zdravá, emočně vyrovnaná, případná chřipka v době epidemií má velice krátký a rychlý průběh.


Případ 11: hypertyreóza 

Třicetiletá pacientka, léčená u mě v poradně homeopaticky pět let pro chronickou rýmu, opary, chronické bolesti v krku. V září 2003 porodila zdravou holčičku a čtyři měsíce po porodu se u ní rozjela hypertyreóza, tj. chorobně zvýšená činnost štítné žlázy. Měla typické projevy, tj. tachykardii přes 100 pulsů za minutu, zhubla 5 kg za měsíc, velmi se potila, začala trpět návaly horka, nočními otoky rukou a ranní dušností. Pohmatově měla štítnou žlázu velmi zvětšenou. Přišla za mnou s pláčem, protože v endokrinologické poradně jí předepsali chemický lék, při jehož užívání by musela odstavit dítě. Pacientka nechtěla přestat kojit, ani se nechtěla léčit lékem se spoustou vedlejších nežádoucích účinků. Její stav byl však dost vážný, endokrinolog uvažoval o hospitalizaci. 

Vzhledem k závažnosti stavu a proto, že jsem přesně znala její konstituční lék, podala jsem dávku léku Natrum muriaticum ve vysokém ředění C 1000. S doporučením, ať chemický lék zatím nebere, ale musí být na denní telefonické kontrole a pravidelně referovat o svém stavu. Pacientka mi ze začátku denně telefonovala. Hned po podání léku zmizela dušnost, v prvních dnech postupně klesal tep a během čtrnácti dnů se ustálil na normální hodnotě a současně vymizely všechny subjektivní příznaky hypertyreózy, tj. pocení, návaly horka, otoky, pacientka přestala hubnout. Po dvou měsících byla na odběru krve a zvýšené hodnoty hormonů klesly na polovinu. Na kontrole u mě po třech měsících přibrala zpátky 4 kg, stále je bez potíží, vrátily se jí reverzně příznaky z dřívějška, jako opar, zvětšená uzlina, stěhovavé bolesti kloubů. Na kontrolním odběru po třech měsících od podání homeopatika měla již normální hodnoty hormonů štítné žlázy, na ultrazvuku po pěti měsících od začátku léčby se štítná žláza o polovinu zmenšila.

Jak se pacientka vypořádala s klasickou léčbou? Vzhledem ke svému konstitučnímu typu Natrum muriaticum, který nesnáší konflikty a vyhýbá se emocionálnímu zranění, homeopatickou léčbu před endokrinologem tají a předstírá, že pravidelně užívá jím předepsané léky, které však po roce a čtvrt lékař vzhledem ke zlepšení stavu „vysadil“. Dávku homeopatika v ředění C 1000 jsem zopakovala ještě jednou po roce, kdy sice laboratorně byla pacientka v pořádku, ale stěžovala si na různé drobnější potíže jako opary, mykózu, svědění očí ap. Je pravděpodobné, že v léčbě budeme nadále pokračovat a že příště pacientce podám ještě vyšší dávku v ředění C 10 000, aby ji na delší dobu stabilizovala. Považuji to za velký léčebný úspěch, pacientka v klidu rok kojila svou holčičku a je spokojená. Jedině mě mrzí, že klasičtí lékaři neznají pravdu a není možno s nimi o tom diskutovat a podat v tomto případě jasný laboratorní důkaz, že klasická neboli konstituční homeopatie opravdu funguje. 


Případ 12: atopický ekzém a hypotyreóza 

V červnu 2005 mě navštívila 25letá žena s těžkým atopickým ekzémem, kterým trpí od narození, ale posledních šest let ho má generalizovaný po celém těle včetně obličeje. Samozřejmě takováto nemoc má i psychické následky – nižší sebevědomí, uzavírání se do sebe, stranění se společnosti. Příčinou zhoršení ekzému před šesti lety byl pravděpodobně rozvod rodičů a stres před maturitou. 
Anamnéza: v dětství trpěla na opakované angíny, prodělala spálu, zápal plic na SŠ, dvakrát prodělala pásový opar před 2 a 4 lety, od 12 let má zvětšenou štítnou žlázu a letos jí pro sníženou funkci doporučili užívat hormony, které však nebere. 

Homeopatické vyš.: jí všechno, i tučná, nezdravá jídla, víc je na sladké, špatně snáší hladovění, dřív nebyla žíznivá, pití má naaučené, preferuje studené z ledničky. Dřív byla horkokrevná, ale teď pod vlivem ekzému je vnitřně zimomřivá, až ztuhlá, není jí teplo ani v horku. V noci se probouzí kvůli svědění, je spíš ranní typ, vstává v pět hodin do práce. 
Povahově je společenská, tvrdohlavá, citlivá, vše si moc připouští, je až moc obětavá, snaží se každému vyhovět, neumí říct ne. Má ráda pořádek, ale nerada uklízí, spíš komanduje druhé, aby uklidili. Je nerada sama, hlavně v noci. Je netrpělivá, uspěchaná, rychle jezdí autem, je urážlivá a hádavá, vzteká se. Studium zvládala s nadhledem, moc se neučila, zvládla VŠ dálkově při práci. 
Na základě homeopatického rozhovoru jsem pacientce podala lék Sulphur 30 CH s varováním, že po podání tohoto ředění dojde pravděpodobně k většímu zhoršení ekzému. Pacientka však sama odmítla nižší, šetrnější ředění léku, chtěla léčbu hned hlubší, že zhoršení vydrží. 

Průběh léčby: Ekzém se skutečně zhoršil, zejména na krku a obličeji, kde ho dřív potlačovala kortikoidy. Za 10 dní se reverzně vyrazil pásový opar, který za 3 dny sám zmizel. Na kontrole po šesti týdnech byla stále ve stadiu zhoršení ekzému, ale rozhodnutá, že to nadále vydrží. Při další kontrole po třech měsících je ekzém v obličeji zlepšený asi o 50%, čehož si všimli i její přátelé. Kromě toho byla na kontrole na endokrinologii, kde zjistili, že štítná žláza se zmenšila, hormony má naprosto v pořádku a na další kontroly už tam chodit nemusí. 
Opět zde působí homeopatická pravidla – nejprve se léčí vnitřní nemoci, tj. v tomto případě štítná žláza, ač ji měla zvětšenou 12 let. Ekzém se pomalu postupně zlepšuje s tím, že podle homeopatických pravidel začíná zlepšení na obličeji a postupně se přesouvá směrem dolů 
U dětí by nejpozději po třech měsících, ale většinou i za kratší dobu byl ekzém již zcela pryč.U dospělých je léčba ekzému zdlouhavější, ale už teď pacientka viditelně ožila i psychicky, je optimistická a začala opět chodit do společnosti. 


RODINNÁ LÉČBA

Nyní vám popíšu případy, kde úspěšně léčím celou rodinu. Takové případy jsou ideální, protože lidem se nejen zlepší zdraví, ale harmonizují se i mezilidské vztahy v rodině.


Případ 13: atopický ekzém

V září 2002 mě navštívila 23-letá pacientka s atopickým ekzémem, kterým trpěla od 2 měsíců věku. Ekzém má nejvíce na rukou a předloktí, také trochu na krku, dřív i na nohou. Ekzém se zhoršuje v zimě i ve vedru na slunci, dále po čokoládě, kyselém a ve stresu, např. před zkouškou.

Z anamnézy: v dětství trpěla opakovaně na vysoké horečky, chřipky, angíny. V 16 letech prodělala Raynaudův syndrom – 4 měsíce byla hospitalizovaná s horečkami a bolestmi nohou, kdy jí zfialověly tři prsty na pravé dolní končetině a nemohla chodit.
Pak následoval syndrom chronické únavy, který trval dva roky. V době vyšetření u mě už únavou netrpěla.
Kromě ekzému má občas žlučníkové potíže po těžkých jídlech a dělají se jí hnisavé choboty nad zubem na pravé straně. 
Homeopatické vyš.: Má ráda sladké, averzi k tučným jídlům, která ji zhoršují, pije hodně, ale je to naučené, od přírody je nežíznivá, nemívala žízeň ani při vysokých horečkách. Nesnáší oba teplotní extrémy, vadí jí slunce, horko i velká zima. Je spavá, chodí večer brzy spát a spí i přes den s dítětem. Povahově je spíše samotář, nemá ráda velkou společnost, ale kontakty s lidmi navazuje bez problémů. Není vůdčí typ, naopak je ráda, když manžel většinu věcí rozhoduje za ni. Mívala velkou trému ze zkoušek, byla výborná studentka, ctižádostivá. Měla velkou touhu po dítěti, v 22 letech se jí narodila dcera. Je velmi fixovaná na matku, odmalička miluje útěchu, říká o sobě, že je rozmazlená. Je velmi citlivá, pláče u dojemných filmů. Ve školním věku často omdlévala. Je velmi důvěřivá, nerozhodná, pečlivá, ve škole bývala až perfekcionista. 

Na základě homeopatického vyšetření jsem pacientce podala lék Pulsatilla 30 CH. Při kontrole po šesti týdnech byl ekzém velmi zlepšen, reverzně jí zhnisal chobot nad zubem, ovšem na levé straně, 3 dny jí bolely prsty na nohou – opět starý příznak. Pak pokračovalo zlepšování ekzému, další dávku léku potřebovala až v květnu 2003. Podala jsem Pulsatillu 200 CH, po této vyšší dávce došlo v srpnu 2003 k velkému třítýdennímu zhoršení ekzému, který měla po celém těle. Pak ekzém zmizel, od té doby je pacientka bez potíží a jednou ročně si přijde pro udržovací dávku léku, když se ekzém v mírné podobě vrací.

Při první kontrole vzala pacientka na vyšetření svou roční holčičku, které též úspěšně léčím ekzém, poté přivedla svou maminku, kterou jsem homeopatickou léčbou zbavila neurologických a psychických potíží.


Případ 14: astma a pylová alergie

Po půl roce přišel ke mně na vyšetření manžel ženy z případu 13, astmatik, alergik. Sedm let má středně těžké astma závislé na kortikoidech, těžkou pylovou alergii, chronickou rýmu. Cituji závěr lékařské zprávy od alergologa, kterou mi přinesl: „Stav je přes trvalou medikaci nezlepšený, navíc se stav komplikuje individuální reakcí na léky (některé u něj nefungují), proto prognóza nepříznivá.“ Lékaři mu tedy nedávali naději na vyléčení ani zlepšení stavu. V době, kdy mne navštívil, užíval na astma čtyři léky denně – bronchodilatancia a kortikoidy, k tomu akutně kortikoidy lokálně na rýmu do nosu. Trpěl dušností při fyzické námaze, byl pro něj problém vyjít jedno patro schodů nebo doběhnout autobus. Astma se zhoršovalo námahou, suchým počasím, prachem, také extrémní vlhkostí a zimou. Přes léto trpěl silnou pylovou alergií, kdy neustále kýchal, teklo mu z nosu i z očí, zvláště na chatě. Ostatní anamnéza byla bezvýznamná.

Homeopatické vyšetření: Má rád sladké a averzi k tučnému, má velmi rád mléko, v dětství pil litr mléka denně. Vadí mu oba teplotní extrémy, spíš má raději chladnější počasí než vedro. Ve stresu trpí nespavostí, je spíše ranní typ, schopný vstát v pět hodin ráno a pracovat. Povahově je částečně vůdčí, schopný organizovat kolektiv, v partnerském vztahu vše rozhoduje. Je flegmatický, trpělivý, zůstává klidný i v těžších situacích. Je materialisticky zaměřený, nesnáší změny, ale pokud se přesvědčí, že je změna pozitivní, pak ji dokáže naopak prosazovat. Je workholik, pro práci se obětuje, ale je i rodinný typ, hodně doma pomáhá, vaří, peče, žehlí, nakupuje. Je pedant na pořádek, je citlivý na světlo, hluk a pachy. Strachy popírá, štítí se pavouků a hadů. Je cílevědomý, na VŠ patřil k nejlepším studentům, je tvrdohlavý.Na základě homeopatického rozhovoru jsem pacientovi podala lék Calcarea carbonica 30 CH.

Průběh léčby: Již po týdnu se významně zlepšila alergie, pacient sám vysadil skoro všechny léky. Zlepšila se i dušnost a přesto, že vysadil chemické léky, nedostal žádný astmatický záchvat. Alergii neměl ani v závějích pylu na chatě, o čemž mi s nadšením referovala jeho žena i tchyně. Další dávku léku jsem zopakovala po dvou měsících , kdy se mu zhoršila rýma, dušnost se však nevrátila. Pak jsem ho viděla až za rok! A to ještě přišel jen z donucení své ženy. Referoval, že astma i pylová alergie zcela ustoupily, je bez potíží. Dvě dávky konstitučního léku vyléčily mladého člověka, kterého klasický lékař označil jako nevyléčitelného se špatnou prognózou. Od té doby bere jednou ročně preventivně dávku homeopatika a je bez potíží. 


DALŠÍ PŘÍPADY


Případ 15: amenorhea (ztráta menstruace)

Třicetiletá pacientka přichází pro rok trvající amenorheu, která nastala poté, co 8 let užívala hormonální antikoncepci. Gynekolog se marně pokoušel vyvolat menstruaci Agolutinem, jediným efektem bylo masivní padání vlasů.

Dále pacientka trpí od dětství atopickým ekzémem, který má na rukou a poslední dobou i na očních víčkách, občas ji bolí levá kyčel, trpí zácpou a občas mívá afty.

Homeopatické vyšetření: má ráda celozrnné pečivo, má averzi k rajské polévce, omáčce a masu, je bez žízně. Když zhubne, je zimomřivá, jinak snáší dobře vedra i zimu, potřebuje čerstvý vzduch. Je ranní typ, spí dobře, poslední dobou má zlé sny o bývalém manželovi, který jí neplatí alimenty. Po zážitku má strach ze psů, jinak udává strach ze samoty a ze tmy. Povahově je velmi citlivá, všechno ji rozpláče, příliš prožívá obavy o své blízké i cizí neštěstí v televizi, má velmi proměnlivou náladu, plačtivá je i před lidmi a nedokáže to vůlí ovlivnit. Povahově je společenská, snadno navazuje kontakty s novými lidmi, ale jinak jí vyhovuje menší společnost známých lidí. Má mírnou, poddajnou povahu, hodně se podřizuje, bývalý manžel s ní manipuloval a současný partner je také dominantní. Je žárlivá. Neumí se bránit kritice, když jí někdo ublíží, užírá se o samotě a pláče. Její otec byl přísný pedant, v dětství byla často bita. Občas křičí na syna, ale pak je jí to líto. Necestuje ráda, vyhovuje jí dovolená doma v rodině, práce na zahrádce.Velmi se zlepšuje útěchou.

Průběh léčby: po podání konstitučního léku Pulsatilla 30CH ihned  pocítila energii z léku, dobře spala, do týdne zmizely zlé sny. Na kontrole po 6 týdnech popisuje velké zlepšení a psychické zklidnění, po týdnu ji přestala bolet levá kyčel, menstruaci zatím nedostala, atopický ekzém je beze změny.

Kontrola po 3 a půl měsících od podání léku: dostala dvakrát menstruaci, ovulaci zatím nemá (měří si teploty, chce otěhotnět). Psychicky se cítí stále dobře, je nabitá energií, lépe zvládá konfliktní situace doma i jinde. Vrátily se jí reverzní příznaky, na které zapomněla při vstupním vyšetření – patní ostruha na opačné straně, než dřív mívala, a ucpala se jí slinná žláza. Ekzém na víčkách se zlepšil, na rukou je zatím stejný. Podala jsem Pulsatilla 200 CH a předpokládám další vývoj – brzké vymizení reverzních příznaků, úplné srovnání menstruačního cyklu, postupné vyléčení ekzému a snad i přijde i vytoužené miminko.
  


Případ 16: deprese, alergie, amenorhea

Pacientka, věk 42 let, přichází pro 4 roky trvající deprese, kdy ztratila radost ze života, přestaly jí bavit její koníčky, zvláště zahrádka, občas pláče. Má těžkou rodinnou situaci, musí se starat o těžce nemocného manžela, zastat doma i chlapské práce. Cítí se velmi unavená a ospalá, únava se zhoršuje po jídle. Zkusila klasická antidepresiva, ale špatně je snášela, energetický nápoj jí pomáhal chvilkově.

Další problém je 6 let trvající silná pylová a potravinová alergie. Na alergii jí zprvu pomáhala léčba homeopatickými vakcínami, ale po dvou letech se alergie vrátila a musí brát antialergika, rýmu má celoroční, trvalou. Nemůže jíst jablka, broskve a ořechy.

Třetí zdravotní problém je amenorhea –už 6 let nemá menstruaci. Dále trpí na opakované bronchitidy a záněty dutin, má kamínky ve žlučníku a občas žlučníkové záchvaty po některých jídlech, poslední dobou se jí motá hlava.

Homeopatické vyšetření: jí všechno a hodně, přibrala 15 kg, chutě střídá, pije málo, studené pití ji zhoršuje. Je zimomřivá, ale špatně snáší extrémní vedra, potřebuje čerstvý vzduch, dřív milovala zimu na lyžích, teď ztratila zájem o všechno. Spí dobře, ale jen pět hodin denně, o víkendu spí 12 hodin, přesto je trvale unavená. Má strach z nemocí, z uzavřených prostor a trému z cizích lidí a nadřízených. Povahově je uzavřená, málomluvná, raději je doma než ve společnosti, i když oslavu v práci absolvuje, dlouho navazuje kontakty s novými lidmi. Ráda pomáhá druhým, ale sama si nedovede říct o pomoc, to raději sama rozebere pračku. Je perfekcionista ve všem, i na pořádek. Je extrémně přecitlivělá, těžce nese kritiku, i malinká chyba ji vykolejí. Je netrpělivá, vše musí mít hned, nesnáší čekání, nedokáže stát, raději přechází. Vše dělá na poslední chvíli a stres ji pohání k výkonu. Je uspěchaná, velmi opatrná, bojí se o ostatní a má obscesivní sklony. Školy vystudovala bez problémů, od dětství byla premiantka.

Průběh léčby: Po podání konstitučního léku Arsenicum album 30 CH se na 2 dny silně zhoršila alergie a pak zmizela. 5.den po podání dostala menstruaci. První týden byla plná elánu a energie, říká, že „měla sílu za 10 chlapů“. Deprese už nemá, střídá se chuť a nechuť do života. Začala zase jezdit na zahrádku. Další menstruaci dostala za měsíc. Motání hlavy zmizelo.

Na 2. kontrolu po 2 a půl měsících od podání léku přijela v akutní depresi, plakala i v ordinaci, opět ztratila zájem o práci i zahrádku, alergie však zůstala zlepšená, má jen mírnou rýmu. Lék byl evidentně vybrán přesně, ale pacientka nutně potřebovala vysokou potenci k vyléčení psychiky. Podala jsem proto Arsenicum album 1M.

3. kontrola po 2 a půl měsících od podání vysoké dávky: Pacientka je jako vyměněná. Cítí zvláštní vyrovnání, vše řeší v klidu, ač přetrvává těžká rodinná situace. Alergie zcela zmizela, už s sebou nemusí nosit kapesníky ani kapky do nosu, předtím si celá léta kapala 10x denně do nosu, což zmizelo ze dne na den! Ale vyléčila se i potravinová alergie, může sníst klidně kilo jablek i broskví i ořechů a nic se jí nestane. Sama považuje léčbu za zázrak.

Není to zázrak, ale příklad léku a potence přesně padnoucího „na míru“.


Případ 17: Bechtěrevova nemoc II

51-letý pacient přichází pro Bechtěrevovu nemoc, která u něj propukla v 11 letech po spále a byla diagnostikována ve 20 letech. Dnes má chorobu v 5.stupni, ale je plně pohyblivý, pracuje na celý úvazek. Nebere žádné léky na bolesti, na revmatologii nechodí a proti nemoci bojuje aktivně pohybem – denně jezdí na kole 30- 70 km . Tím udržuje nemoc ve snesitelných mezích, ale samozřejmě trpí bolestmi a omezením hybnosti, nemá sílu v rukou, v prstech, má pocit, že mu chromnou.

Nyní přichází pro úporný ekzém kolem očí, svědění obličeje, někdy i celého těla, které trvá 3 měsíce a na léčbu kortikoidy nereaguje.

Homeopatické vyšetření: V dětství měl rád maso, ale teď mu nechutná, rád sladké – buchty, ne čokoládu, nemůže jíst jablka ani žádné syrové ovoce- po něm se zhoršují bolesti kloubů, taktéž se zhoršují po mléku, které nepije od dětství, solí málo, moc nekoření, pije dost hlavně vlažný čaj. Nesnáší horko nad 22°C , v domě má klimatizaci, v horku je nervózní, popudlivý, horko mu vadí až od 30 let, mírný mráz ho naopak zlepšuje, potí se hodně celkově při pohybu i ve spánku. Při akutních bolestech nespí, ale analgetika nebere, jinak spí dobře, v chladné místnosti přikrytý dvěma dekami, ráno je silně zhoršený a trvá mu hodinu a půl, než normálně funguje. Společenský moc není, nesnáší lidi u práce, rád pracuje o samotě ve velké místnosti, za lidmi zajde občas do hospody. Má rád klasickou hudbu, rád by hrál na klavír, ale nemůže kvůli chromým rukám. Naštve se málokdy, ale pak to stojí za to. Nesnáší upnuté oblečení, koupání nerad, na pláž by nešel ani náhodou. Je upovídaný, velmi rád přednáší, učí druhé.

Průběh léčby: Po podání konstitučního léku Lachesis 30 CH zmizel ekzém na obličeji, zhoršila se kůže na rukou, což je homeopaticky správný přesun seshora dolů. Za 6 týdnů došlo k celkovému výraznému zlepšení Bechtěrevovy nemoci, pacient mi předvedl, jak se ohne až k zemi. Zlepšilo se pocení a snášenlivost horka. Pacient prožil v živém snu detailní regresi do dvou let věku, kterou mu potvrdil jeho otec – to byl velice  zajímavý a pro mě nezvyklý účinek léčby. Doporučila jsem podat Lachesis 200 CH s odstupem 3 měsíců od předchozí dávky.

Pak se pacient objevil až po roce a půl. Příznaky Bechtěrevovy nemoci úplně zmizely, a to včetně rentgenového nálezu. Zmizely otoky kloubů, pacient mi předvedl pohyby, které dříve absolutně neudělal – narovná ruku, ohne nohy k pasu. Má opět sílu v rukou - přitom 20 let nic v jedné ruce neudržel. Rozhodl se, že si koupí klavír a bude se opět věnovat hudbě. Všechna laboratorní vyšetření má naprosto v pořádku. Nemá žádné fyzické omezení, hýbe naprosto všemi klouby.

Tento případ považuji i já za zázračný, klasičtí lékaři nad ním kroutí hlavou. Tento „zázračný“ účinek homeopatického léku byl jistě umocněn tím, že pacient celý svůj život proti chorobě aktivně bojoval pohybem a neužíval žádné chemické léky. 


Případ 18: revmatoidní artritida

20-letý pacient přichází pro revmatoidní artritidu, kterou trpí poslední 2 roky, trpí zejména bolestmi kloubů rukou a kolen, užívá spoustu léků – kortikoidy, Methotrexat a analgetika. Bolesti zhoršuje zima a změna počasí, časově se zhoršují večer po 20. hodině. Poslední rok trpí atakami panické úzkosti, projevila se u něj úzkost v metru. Dosud se nevyrovnal se ztrátou babičky, ke které měl úzký vztah a tato citová ztráta byla pravděpodobně příčinou jeho potíží. V dětství trpěl na pylovou alergii a bronchitidy, někdy trpí na stresový průjem a bolesti břicha.

Homeopatické vyšetření: Má rád maso i tučné, sladké, zejména čokoládu, která ho uklidňuje, zeleninu, ovoce, nerad brambory, rajčata, obalovaný květák a játra, pije málo nápoje pokojové teploty, potí se při záchvatech úzkosti, je horkokrevný, horko je mu nepříjemné, zima nevadí, v místnosti má rád chladno a větrá. Trpí strachem z výšek, z větru a z lidí, po zážitku se bojí psů, při trémě má pocit na omdlení. Je noční typ, má lehký spánek, 5x za noc se probudí, spí v chladnu přikrytý na zádech, na boku, stále se mu vrací sny o babičce. Dřív byl společenský, teď se uzavírá do sebe, nové kontakty navazuje s odstupem, ve společnosti je bavič, ambiciózní, netrpělivý, vzteklejší, optimistický, jen v úzkosti trpí smutkem a slabostí, má sklony lenošit, ale dřív byl aktivní. Dřív byl nepořádný, teď uklízí.

Průběh léčby: po podání konstitučního léku Sulphur 30 CH do 6 týdnů zmizely panické úzkosti, bolesti kloubů se výrazně zlepšily, ač vysadil všechny chemické léky. Po roce a půl léčby a 3 dávkách Sulphuru 200 CH je pacient zcela bez bolestí, zvládá fyzickou zátěž, kterou by dřív vůbec nemohl vykonávat, bez problémů ušel 10 km túru. Psychicky je naprosto v pohodě.  


Případ 19: chronická kopřivka

35-letý pacient přichází pro chronickou kopřivku neznámého původu, která se poprvé vyrazila na podzim před dvěma lety. Příčinu lékaři nezjistili, všechna alergologická i ostatní laboratorní vyšetření jsou naprosto v pořádku. Kopřivka se projevuje výsevem červených svědivých pupenů na různých částech těla. Pacient ke mně přišel celkově značně osypaný, úmyslně vysadil kortikoidy a antialergika, neboť stejně neviděl jejich efekt. Upozorňoval mě ale, že na homeopatii nevěří a jde to jenom zkusit, protože už neví, kudy kam. Poslední dva měsíce je kvůli kopřivce v pracovní neschopnosti a kvůli silnému svědění nemůže v noci spát a přes den je velmi podrážděný, omezuje pobyt venku mezi lidmi. Zdravotní anamnéza byla jinak bezvýznamná, občas trpí na afty a bolesti hlavy. K velkému zhoršení kopřivky došlo letos na jaře, příčinu neví, jen v té době prožíval větší stres doma, manželka měla úraz a musel se o vše starat sám. Má také náročné povolání, dělá dlouhodobě noční směny.

Homeopatické vyšetření: Má rád klasickou českou kuchyň, preferuje slané a solí víc, pálivé nemusí, ze sladkého jí buchty a sušenky, pije hodně studené nápoje, před čtyřmi lety přestal kouřit kvůli dětem, kvůli kopřivce přestal pít kávu, dá si občas pivo. Hodně se potí, má radši zimu než teplo, je horkokrevný, hodně větrá, obléká se málo i v zimě, vadí mu vedro a ostré slunce, vodu má rád. Spí tvrdě, pokud ho nebudí svědění, na zádech, odkrytý, dělá noční směny, na změnu režimu – denní spánek, si zvyknul, sny si nepamatuje. Strach má pouze existenční, o děti a rodinu, je citlivý na špatné zprávy, dojme se u filmu. Povahově je společenský, ale drží si určitý odstup od lidí, preferuje rodinu před kamarády, matka mu říká, že je upnutý na rodinu až moc. Chtěl by být v rodině dominantní, ale neprosadí se, v práci se cítí nedoceněný, chtěl by si najít lepší zaměstnání.. Dřív byl klidný, teď je netrpělivý až cholerik, má rád pořádek, je přecitlivělý na vůně parfémů a na sluneční světlo, nerad plánuje, má radši spontánní akce. Je pesimista, teď ze zoufalství z nemoci ho občas napadly i sebevražedné myšlenky. Jeho cíle jsou mít spokojenou rodinu, rodinný krb, od té doby, co se mu narodily děti, cítí velkou zodpovědnost k rodině, stáhnul se ze společnosti a nechodí za kamarády, za zábavou. Až ho štve, že si sám pro sebe nic nedopřeje.

Průběh léčby: Na základě homeopatického vyšetření jsem podala lék Natrum muriaticum 30 CH. Prvních 14 dní  po podání léku docházelo ke střídavému výsevu a svědění kopřivky, hlavně večer před spaním, střídaly se stavy únavy a vitality. První dny se nadměrně potil, propotil v noci tričko a polštář – projevy čištění, občas se budil kvůli svědění. Vydržel ovšem bez jediné tablety chemického léku, projevy kopřivky ani svědění nepotlačoval, také se snažil jíst zdravě, zcela vysadil kávu a alkohol. Po 14 dnech pocítil náhlý obrat k lepšímu, k mírnému zhoršení docházelo pak jen při větším stresu.

Kontrola za šest týdnů:Na kontrole vidím na pacientově kůži asi 60-70% zlepšení- při vstupním vyšetření byl celý osypaný velkými rudými pupenci a skvrnami, nyní má po sobě pár světlých minimálních flíčků. Z obličeje, krku, hrudníku a zad kopřivka zmizela, zůstává minimálně hlavně na předloktí a prstech rukou a na nártech, kde se objevila nově, tj. správný homeopatický přesun příznaků seshora dolů. Poslední týden již nedržel dietu, dal si i nezdravé jídlo a k žádnému zhoršení nedošlo. Pocení ustoupilo. Nově si pamatuje většinu snů, zdály se mu např. sny o matce, od níž je dlouhodobě odloučen a těžce to nese i v dospělosti (matka žije v jiné zemi a vidí se málokdy). Což je pro jeho konstituční lék typické.

Lékařka při kontrole na alergologii byla spokojená, „jak jim Xyzal pěkně zabral“. Samozřejmě netuší, že pacient se léčí homeopaticky. Konstituční typ Natrum muriaticum raději před lékařem tyto informace tají, než aby šel do konfliktu.

Nyní už pacient homeopatii věří a začíná přemlouvat své okolí k léčbě u mě. Ptal se mě, zda se vyléčí stoprocentně, ujistila jsem ho, že ano, podle mých zkušeností budou potřeba ještě jedna až dvě dávky léku k úplnému vyléčení.


Případ 20: migrény

40-letá žena přichází pro silné migrény, kterými trpí skoro dvacet let, bývají vždy na pravé straně, dvakrát měsíčně a trvají tři dny, léky nezabírají. Poslední rok mívá zablokovanou krční páteř vpravo,už čtyři měsíce trpí na rýmu, kašel a chřipkové stavy, kdy ji dvakrát týdně bolí klouby a má třesavku. V dětství měla časté angíny, zápal plic a v deseti letech prasklý apendix.. Od té doby, co odešla z domova na internát, byla pak zdravá. Od deseti let měla ekzém léčený kortikoidy, ve třiceti letech se projevila kontaktní alergie na barvu na vlasy.

Příčinou jejích dlouhodobých zdravotních potíží je problematický vztah s matkou, které se dodnes bojí. V dětství byla doma divoká atmosféra, matka ji často bila. Na matce však nikdy nebyla závislá, odmalička je velmi samostatná. Silnější vztah měla k otci, ten však před sedmi lety náhle zemřel a velmi těžko se s tím vyrovnávala. Tři roky nemohla otěhotnět a když se jí to podařilo, měla problém těhotenství přijmout a po porodu nedovedla naplno přijmout dítě, měla pocit, že ji omezuje.

Homeopatické vyšetření: Má ráda maso, výrazné chutě, hodně solí a koření, sladké tolik nemusí, nerada rýži, omáčky, vnitřnosti a mořské plody, pije hodně hlavně Colu light, od mládí kouří krabičku cigaret denně, pije 3-4 silné kávy denně, alkohol příležitostně, zamlada s partou pila hodně. Potí se hodně v podpaží ze stresu, trpí na vnitřní třes a nervozitu, když ji něco tíží, má i noční pocení. Je extrémně zimomřivá, velké horko je ideální, miluje sluníčko, horkou vanu a saunu. Spí dobře, trpěla nespavostí po smrti otce, je večerní typ, po 20.hodině ožije a pracuje do jedné v noci, ráno po spánku je zlá. Spí na břiše, přikrytá, sny si nepamatuje. Od narkózy v deseti letech po apendixu má závratě z výšek - i když je vidí třeba jen ve filmu, má velký strach o své blízké, přehnaný ochranitelský postoj k dítěti. Je introvert, nerada velkou společnost, špatně navazuje nové vztahy, měla jen dvě velké kamarádky za život. Je vůdčí, má svou firmu, ale dokáže se podřídit autoritě, i v předchozím zaměstnání pracovala jako ředitelka. Je netrpělivá, pedant na práci i pořádek, pořád něco musí dělat, neodpočívá, dokud není vše hotové. Před narozením dítěte byla workoholik, pracovala 15-18 hodin denně. Nekouká na televizi, protože to je ztráta času. Ráda cestuje, miluje moře, dřív měla sklon k dobrodružství, trvale v cizině by ale žít nechtěla. Jezdila automobilové závody, měla trochu trému, ale chtěla si dokázat, že to zvládne. Nesnese upnuté oblečení, je abnormálně citlivá na hluk a světlo. Na základě homeopatického vyšetření jsem podala lék Nux vomica 200 CH.

Kontrola po šesti týdnech: Reakce na lék nastala okamžitě po podání - než dojela z mé ordinace do kanceláře, přešla ji rýma. První den ji bolely zuby - starý příznak, druhý den dostala menstruaci, která byla extrémně silná, bolestivá a trvala celý týden. Týden si prožila utrpení - měla šílené bolesti hlavy, zad, kolen, kyčlí, musela užívat Valetol a Ibalgin. Pak měla velmi živý sen, ve kterém se vyrovnala s matkou. Poté dostala těhotenskou nevolnost a rozhodla se, že event. druhé dítě si nechá. Těhotenský test byl negativní a nevolnost odezněla, pacientka však díky tomuto prožitku poprvé přijala naplno své dvouleté dítě, velmi se zklidnila a pocítila lásku a harmonii ve vztahu k dítěti. Poté ji ještě opakovaně, už ne tak silně, bolela hlava, vynořily se vzpomínky na důležitý životní vztah z minulosti a toto trauma se vyřešilo. Pak se jí psychicky velmi ulevilo, přestala se hrabat v minulosti. Velmi se zklidnila, už nemusí denně luxovat, ale jen jednou za tři dny, po třech letech se poprvé podívala v klidu na film. Byla tak nadšená léčbou, že mi přivedla celý zbytek své rodiny - dítě, manžela a matku, která samozřejmě má též velmi těžké trauma z minulosti a daří se ho postupně léčit.

Kontrola po 4 měsících: Migrény úplně zmizely, což pacientka po 20 letech utrpení považuje za zázrak. Zhoršil se jí ekzém na rukou - což je projev homeopatického čištění, léčí se vnitřní patologie a přesouvá se na povrch. Zlepšil se vztah s matkou, uzavřely spolu příměří (matka se také zklidnila po mé léčbě). Pro vracející se lehkou bolest hlavy v posledních dvou dnech jsem zopakovala Nux vomica 200 CH.


Případ 21: moluska , noční pomočování

Šestiletá dívka přichází pro moluska (bradavičky virového původu), kterými trpí poslední 4 měsíce a má je rozeseté po celém těle. Rodiče zkusili podávat symptomatická homeopatika Dulcamaru a Thuju bez efektu. Dalším problémem je noční pomočování, dívka má velmi tvrdý spánek, takže ještě vůbec neměla suché období. Užívá už třičtvrtě roku Ditropan, po němž se potíže částečně zlepšují. Jako malá trpěla na atopický ekzém na stehnech a hýždích, který do 4 let zmizel. V osmi měsících prodělala akutní zánět ledvin a pak ještě dvakrát infekci močových cest, půl roku brala antibiotika.

Homeopatické vyšetření: Má ráda kuře, svíčkovou, sladké, ale ne přehnaně, ovoce, mléko, nejí čočku, hrách a houby, pije málo studené nápoje. Potí se hodně na hlavě, ve dne i ve spánku, velké vedro snáší dobře, mívá studené ruce a nohy, ale na zimu si nestěžuje, vodu má ráda, potápí se. Spí hodně 12 - 13 hodin denně, přesto ráno bývá mrzutá, ve spánku cestuje, spí odkopaná, občas má zlý sen a přijde za rodiči. Bojí se tmy, čerta a cizích lidí, je velmi stydlivá, cizí lidi nepozdraví, nekomunikuje s nimi. Se mnou v ordinaci mluví, ale má tu bratra, který jí dodává jistotu. Ve školce se ve třech letech dlouho adaptovala, těžko si zvyká i na kroužcích. První dva měsíce ve školce seděla v koutě a nezapojila se do kolektivu. Hodně si vyhraje sama. Povahově je introvert, ale velmi dává najevo negativní emoce, spíš je vzteklá než lítostivá, měla silný batolecí vzdor. Je citlivá na bezpráví, má velkou trému, ale několik vystoupení zvládla dobře. Má strach z neznáma, z nového prostředí, bojí se jít po prázdninách do školy. Je společenská, mezi dětmi oblíbená, ale potřebuje delší čas, než naváže kontakty. Je svérázná, nerada se podřizuje, ale není vyloženě vůdčí typ, jen doma je dominantní nad mladším bratrem Je perfekcionistka, má ráda srovnané věci na svých místech, má ráda svůj zaběhaný řád, např. na dovolenou chce jet na stejné místo. Celkově je opatrnější, nové dovednosti se učí, až když se na to cítí, např. na kole jezdí až od šesti let. Je typická holčička, raději má však plyšáky a zvířátka než panenky. Odmalička je fixovaná na jednu určitou hračku. Je citlivá na hluk na koncertě, vadí jí křik dětí ve školce. Celkově má dobrou náladu, mívá však prudké záchvaty vzteku kvůli maličkostem. Na základě homeopatického vyšetření jsem podala Lycopodium 30 CH.

Průběh léčby:2. den po podání léku se silně osypala atopickým ekzémem, který měla dřív. Ekzém postupně zmizel po dvou týdnech. Moluska se nejdříve rozesela ještě více asi na týden, pak začala sesychat a postupně odpadávat. Za 10 dní prodělala dvoudenní horečku s únavou. Psychicky byla mazlivější a přítulnější. Obrovský posun nastal v nočním pomočování, za celou dobu šesti týdnů se pomočila jen dvakrát. Na kontrole po třech měsících, je již zcela bez molusek, zdravá, noční pomočování se zcela upravilo. Ve škole se dobře adaptuje. Dostala další dávku Lycopodium 30 CH.


Případ 22: panická porucha

Léčila desetiletou dívku Phosphorus s panickou poruchou, která se rozvinula krátce po smrti milovaného pejska. Rodina pochází z Vysočiny, maminka mi volala začátkem prázdnin a objednala se až na srpen. Do té doby jsem po telefonu poradila jako první pomoc Natrum muriaticum 200 CH, ale to příliš nepomohlo, neboť to nebyl dívčin konstituční lék. Z toho plyne důležitost osobního homeopatického rozhovoru k určení přesného léku. Na dálku jsem se řídila jen příčinou – onemocnění ze ztráty blízké osoby či zvířete, což v homeopatii samozřejmě nestačí.

U dívky se krátce po smrti pejska o Velikonocích objevily strachy a úzkosti, měla pocit, že ji někdo škrtí, bolelo ji srdce a žaludek, měla strach, že umře a obrovský strach o své blízké.

Narodila se jako těžce nedonošená v 27. týdnu těhotenství s porodní váhou 800 gramů , po porodu kolabovala i na dýchacím přístroji, v porodnici strávila tři měsíce. Do devíti měsíců cvičili Vojtovu metodu. Později rychle dohnala vývoj, i když ze začátku měla špatnou svalovou koordinaci, hodně zakopávala a padala. Velmi rychle vyrostla, je vysoká a hubená. Když má hlad, bolí ji srdce. Je velmi zvídavá, akční, ve škole má samé jedničky. Přitom je ale křehká fyzicky i psychicky. Má starší postiženou sestru, je k ní mírná a empatická.

Dívka je velmi citlivá, vše vnímá, pláče v ordinaci při vyšetření, když probíráme její příběh. Odmalička má velké mandle a chrápe, i když byla na odstranění nosních mandlí, v jednom roce prodělala zánět středního ucha. Nebývá často nemocná, při nemocích je schvácená a bledá. Když se víc nají, bolí ji žaludek. Má bradavici na levé ruce. Je silně krátkozraká, oční lékař uvažuje o operaci, kterou rodiče odmítají.

Má ráda špagety, nudle s mákem, palačinky, obecně hlavně sladké všeho druhu, z masa jí jen kuřecí, tučné odmítá, olizuje sůl, miluje zmrzlinu, nejí špenát a houby, celkově je v jídle vybíravá. Pije málo a preferuje studené nápoje. Nepotí se ani při sportu, je spíše zimomřivá, vedro a slunce jí nevadí, bývá jí zima, když jde spát, sprchuje se vlažnou vodou, horkou nesnese, v bazénu však prochládá. Spí na boku přikrytá, je ranní typ, po spánku nikdy nebyla protivná. Mívá ošklivé sny, dřív potřebovala rituál – pohádku a pomazlit před spaním. Občas je náměsíčná. Nyní se při usínání objevují panické úzkosti. Má strach ze tmy, z příšer, z čerta, z bouřky, nemá ráda strašidelné pohádky. Trému překoná. Zvířata miluje.

Povahově je společenská, kamarádská, bezelstná, hodná, ráda každému pomůže. Není zákeřná, nikomu se nevysmívá. V první třídě ji ovládala dominantní spolužačka. Nyní se spoléhá sama na sebe, umí se za sebe postavit, vychází bez problémů se všemi. V menší skupince je vůdčí, ambiciózní, temperamentní, ale zná hranice. Změny prostředí nejsou problém, teď však nechce nikde spát kvůli úzkosti. Na pořádku jí příliš nezáleží, ale dokáže hezky uklidit, není perfekcionistka. Je velmi mazlivá, zlepšuje se útěchou, často chodí za rodiči do postele. Není úplně typická holčička, má ráda dívčí věci, ale klidně leze v sukni přes plot. Podala jsem Phosphorus 200 CH.

Kontrola po šesti týdnech: zmizely panické ataky, občas se ještě objeví úzkost a přecitlivělost. Dokázala přespat ve škole na sportovním soustředění. Občas ji svědí kůže na stehnech – starý příznak. Zlepšilo se noční chrápání. Měla rýmu a opary.

Kontrola po čtyřech měsících: prodělala rýmu a suchý kašel. Byla na kontrole na očním, zrak se nezhoršuje. Úzkosti a strachy ještě občas má v mírné podobě, sama říká, že to neřeší. Objektivně je veselá, uvolněná. Bradavice na levé ruce praská, ještě se celá nevyloupla. Ve škole ještě dělá chyby z nepozornosti, ale má samé jedničky. Celkově vidí matka obrovský posun k lepšímu. Opakovala jsem Phosphorus 200 CH.


Případ 23: neplodnost, alergie, astma

Přišla ke mně 34-letá pacientka, lékařka, která se snažila už skoro dva roky otěhotnět. Je polyvalentní alergik a astmatik, dýchá kortikoidy, astma se zhoršuje v pylové sezóně, při změně počasí hlavně na podzim a v inverzi, stresem a fyzickou zátěží. V sezóně mívá atopický ekzém na obličeji. Dále trpí na blokády krční páteře a bolesti hlavy, více vlevo. V dětství trpěla na záněty středního ucha a bolesti břicha, často zvracela. V dospělosti mívá virózy a bronchitidy bez horeček. Má žaludeční neurózu a stresové průjmy, křečové žíly vlevo. Osm let brala hormonální antikoncepci a po jejím vysazení nemůže otěhotnět.

Má ráda sladké, hlavně čokoládu, někdy i slané, není vybíravá, pije hodně teplé nápoje, potí se středně, je zimomřivá, horko jí nevadí, jezdí ráda k moři i na lyže. Spí dobře, na zádech, přikrytá, je ranní typ, ráno ji budí anticipační úzkost. V dětství mívala noční můry o válce. Má hodně strachů – z čehokoli, vnitřní neklid a napětí, vadí jí úzká místa, má strach z bouřky, štítí se pavouků. Zvířata má ráda, ale je na ně alergická.

Má ráda společnost, kamarády, samota jí vyhovuje jen krátce, maximálně jeden den. Povahou je ale spíše introvert, není vůdčí, vedoucí místo v nemocnici odmítla, nerada řídí lidi. Nyní má deprese, protože se jí nedaří otěhotnět, jinak je optimista. Silnými depresemi trpěla v pubertě, měla i sebevražedné myšlenky. Byla pod silným tlakem rodičů, kteří byli velmi ambiciózní a ona se snažila plnit jejich představy. Jejím snem je však mít klidné rodinné zázemí, dvě děti, ne se honit za kariérou. Je  velmi soucitná až přecitlivělá, strašně jí chybí láska, kterou jí nedávali ani rodiče, ani babičky. Někdy je až příliš otevřená. Zajímá se o alternativní směry, cvičí jógu. Cestuje ráda i do exotiky, zajímá se o buddhismus. Má hodně přátel, na dovolenou jezdí ve velké skupině 15-20 lidí. Na podzim má deprese, miluje světlo, jaro a léto.

Podala jsem Phopshorus 30 CH.

Kontrola po šesti týdnech: reakce na lék byla okamžitá, už při odchodu z ordinace se stále smála. První týden se zhoršilo astma, měla deset dní silný kašel, pak astma zmizelo. Získala nadhled nad svými problémy a jinak je řešila. Dodělala resty a úklid, do kterého se jí tři roky nechtělo. Přechodně se objevil ekzém a koutky, které mívala dřív. Vysadila všechny léky, kortikoidy i antihistaminika. Jakožto klasická lékařka byla velmi překvapená rychlým efektem homeopatické léčby.

Kontrola po třech měsících: dušnost má jen občas v náznaku, opary se zlepšily. Byla zdravá. Opakovala jsem Phosphorus 30 CH. Po této dávce otěhotněla, těhotenství proběhlo bez komplikací, po dvou až třech měsících dostávala Phosphorus 30 CH. 

Za rok od začátku léčby porodila zdravého chlapečka. Po porodu se astma zhoršilo, ale nová dávka léku ji zase zharmonizovala. Po dalším roce jsem přešla na dávku 200 CH.


Případ 24: struma, panická porucha

Nedávno za mnou přišla 65-letá pacientka s obrovskou strumou (struma = patologicky zvětšená štítná žláza, samo o sobě nevypovídá toto zvětšení nic o funkci štítné žlázy, ta může být normální, snížená i zvýšená). Takovou jsem opravdu nikdy neviděla, velikosti dlaně, utiskovala jí orgány na krku, takže mívala často pocity tlaku až bolesti. Hodnoty hormonů má přitom normální. Na homeopatii ji objednala dcera, chtěla tak zabránit naplánované operaci štítné žlázy, pro kterou se pacientka po dvaceti letech trvání potíží nakonec rozhodla.

Dále trpí od 15 let na křečové žíly, na levé noze má varixy a v těch se jí udělal varikózní ekzém. Léčila ho kortikoidy a konopnou mastí, ekzém se však stále vrací, velmi ji to znervózňuje. Je neurotik, mívá panické ataky – pocit strachu, žízně a především bušení srdce, trpí na stěhovavé bolesti rukou, nohou a břicha. Má velké zažívací potíže, říhání, nadýmání, bolesti v pravém podbřišku. Ve 30 letech prodělala operaci žlučníku, v dětství jí vzali nosní i krční mandle, protože trpěla na opakované angíny. Letos v létě měla úraz nosu, kdy se jí odchlípla nosní sliznice, od té doby se jí ucpává levá nosní dírka. Od přechodu, který měla až v 57 letech, trpí na návaly, dříve je měla dvacetkrát denně, dnes už jen třikrát denně, někdy i v noci.

Je svobodná, dceru měla se ženatým mužem, celý život je soběstačná, dceru bez problémů uživila, pracovala jako sekretářka na ministerstvu, později na finančním úřadu. V důchodu si přivydělávala hlídáním v muzeu, ale této práce nedávno zanechala, protože jí celodenní stání zhoršovalo křečové žíly. S dcerou má komplikovaný vztah, hodně se hádají. Doma o samotě trpí neurózou. Měla dva psy, jeden jí umřel. O druhého psa nebyla schopná se celý den starat, proto ho dala k lidem, kterým stejný pes zemřel a nemohli se s tím vyrovnat, neměli ani děti. Z těchto lidí se stali její nejbližší přátelé, tráví u nich Vánoce. Její dětství nebylo lehké. Matka ji měla velmi pozdě až ve 44 letech. Porod byl komplikovaný koncem pánevním, po porodu byla přidušená a vůbec nebyla kojená. Otec byl despota, matku týral. V pubertě s matkou hodně bojovala. Vyučila se v tiskárně a pak si při práci dodělala gymnázium, měla samé jedničky, ale bylo jí to k ničemu. Lituje, že nešla na vysokou školu, kompenzuje to čtením knih. Zajímala ji móda, šila na dceru, toužila se stát módní návrhářkou, ale nedostala se kvůli původu rodičů na uměleckou průmyslovku. K matce měla velmi silný vztah, později se o ní starala, když byla nemohoucí.

Má ráda všechno, spíš si dá chlebíček než dort, solí a koření mírně, kyselé má ráda, milovala kapra s bramborovým salátem, s chutí si dá i špek a škvarky na chleba. Miluje mléko a mléčné výrobky. Pije středně hlavně čaje, dřív preferovala studené nápoje z ledničky. Kouří 20 cigaret denně, dřív pila víno i tvrdý alkohol, pije dvě kafe denně. Celý život nesnáší horko, vadí jí sluníčko, ale zamlada se opalovala. Když ráno vstane, je jí zima, má studené ruce. Zamlada byla zimomřivá, po čtyřicítce přestala horko úplně snášet, zima jí nevadí. Doma v paneláku topí, ale větrá. Má ráda teplý barevný podzim. Vodu nemusí, není dobrý plavec. Spánek má střídavý, někdy spí hodně, někdy jen dvě hodiny. Nekouká na televizi, hodně čte, usne nad knížkou za světla, pak se v noci vzbudí v jednu nebo ve tři hodiny a špatně usíná. Spí na břiše nebo na boku, úplně přikrytá, dřív měla v posteli útočiště. Je ranní typ, vstává do sedmi hodin.

Má strach z výšek, z rakoviny a z nemocí, je hypochondr. Trémou trpěla v dětství, později byla naopak suverén. Má ráda společnost i samotu, dvacet let už žije sama bez dcery, její odchod v devatenácti letech nesla těžce, ale hrdě. S muži měla jen krátkodobé  nezávazné vztahy. Byla puntičkář, teď má ale doma nepořádek, raději se věnuje četbě a sudoku. Nové kontakty s lidmi navazuje velmi snadno, i v autobuse, ale nechává si velký odstup, dlouho jí trvá, než vybuduje blízký vztah. Byla vždy cholerik, ke stáru se usazuje, ale stále křičí na dceru, po hádce se jí uleví. Nechce však vztah s dcerou rozbít. Vadí jí hluk v paneláku, ostré světlo, vůně má ráda. Je soucitná, ale city nedává najevo. Neplakala na pohřbu své matky, vybrečela se pak až doma. Dcera ji hodnotí jako pesimistu. Před dvěma lety užívala antidepresiva na panickou poruchu, teď už je nebere. Útěchu odmítá, ale chce dodat naději, povzbuzení.

Podala jsem Lac humanum 30 C .

Kontrola po šesti týdnech: reakce se dostavila okamžitě jako velké zhoršení. Pacientka mi první dny asi třikrát telefonovala a potřebovala uklidnit. Nemohla spát a byla velmi nervózní, doporučila jsem jí, ať si koupí v lékárně rostlinný lék na spaní.

Po šesti týdnech je celkově velmi zlepšená. Přestala ji bolet štítná žláza. Spí dobře, zmizely trávicí potíže. Bušení srdce už nemá, vysadila Vasocardin, který na to užívala. Zmizel pocit strachu. Ekzém se občas ještě vrací v mírné formě, ale už ji neznervózňuje. Zatím přetrvávají bolesti kloubů a svalů v různých částech těla. Vrací se jí po letech energie, začíná doma uklízet letitý nepořádek a uspokojuje ji to. Začala mít chuť na sladké. Operaci štítné žlázy podstoupí, vnitřně ji přijala.

Měla živé sny, které potvrzují účinnost homeopatického léku. V prvním snu má knihu, z níž vytrhává nepopsaný čistý list a ví, že ho tam za čas musí zpět vlepit. Tento sen symbolizuje počátek nové životní cesty. V druhém snu je u jezera, není příznivé počasí. Objevuje se paní v jejím věku a říká, že se musejí dostat na druhou stranu jezera. Z dálky přijíždí staré auto, žena ji upozorňuje, že musejí přejít dřív, než k nim auto přijede. Přecházejí přes vodu po dřevěných palubkách, které jsou viditelné přes čirou vodu, dostávají se v pořádku na druhou stranu. Žena mizí a na ni čeká kamarád s kytarou. Také tento sen symbolizuje úspěšný začátek nové cesty, překonání překážek.


Případ 25: atopický ekzém

Desetiletá dívka přichází pro atopický ekzém, který má kolem očí, na bradě a na krku, dále má jedno ložisko v pravé loketní jamce. V létě  a na podzim mívá hnisavé záněty spojivek, horší na pravém oku. Do tří let nebyla nemocná, pak trpěla na rýmy a kašle, v první třídě prodělala spálovou angínu. Je alergická na pyly a roztoče, alergie má jen mírné projevy, matka podávala symptomatická homeopatika.  Je vyhraněný levák.

Dřív byla hodně vybíravá v jídle, má ráda sladké, nejí kopr, mořské plody, drožďovou a rybí polévku, nemusí kyselé.  Je štíhlá a má rychlý metabolismus, musí jíst po dvou hodinách. Do pití se musí nutit, v zimě pije čaj, v létě studenou šťávu i z ledničky, zmrzlinu má ráda. Potí se hodně v létě v horku, v noci chce větrat a odkopává se, má ráda čerstvý vzduch, chodí do stínu, na slunci se neopaluje. Zima jí také nevadí, zvládá i extrémní mráz. Celkově je spíše horkokrevná, plave velmi ráda, potápí se. Dřív však měla strach z vody, naučila se plavat až v sedmi letech. Někdy hůř usíná, někdy spí tvrdě, děsivý sen měla dvakrát v raném dětství. Od dvou let chtěla svou postel, nikdy se nestěhovala k rodičům, brečela, aby matka přišla za ní. Nemůže dospat, když se na něco těší. Je ranní typ. Má strachy z velkých výšek, ze strašidelných filmů, vše hodně prožívá, je citlivá. Má respekt z velkých psů, odpor k myším. Trému nemá, je si jistá, velmi hezky recituje.

Povahově je komunikativní, přátelská, ráda každému pomáhá – i tomu, koho nemá v oblibě, má hodně kamarádek, je oblíbená. Je vůdčí typ, ale spravedlivá. Je perfekcionistka, má samé jedničky, půjde  na osmileté gymnázium. Má ráda pořádek, hned po sobě vše uklidí. Sdílí pokoj s mladší sestrou Sulphur, což ji značně vyvádí z míry. Škola ji vyloženě baví, sama vyžaduje přísnost. Hezky maluje, hraje na kytaru, ráda jezdí na kole, plave, lyžuje. Je středně opatrná. Velmi hezky se stará o mladší sestru, těšila se na ni, nežárlila. Je umíněná. Hodně se vzteká. Optimistická, citlivá na nespravedlnost. Je citlivá na slunce a pachy. Je extrovert, ale svěřuje se jen rodičům a dvěma nejlepším kamarádkám. Je hodně trpělivá na malování a skládání puzzle. Když se naštve, tak nesnáší útěchu. Když si problém sama vyřeší, pak útěchu přijme. Není mazlivá, zvíře by domů nechtěla. Je velmi ambiciózní. Má ráda věci na svých místech, píše si seznamy, je systematická. Je velmi fixovaná na rodinu. Když je smutná, je však ráda sama. Je typická holčička, záleží jí na image, má ráda přízeň chlapců.

Podala jsem Arsenicum album 15 CH.

Kontrola po šesti týdnech: Po podání léku více kašlala, ekzém se objevuje střídavě na víčkách, na bradě a na krku je lepší. Ze začátku byla plačtivější. Kašel ji po léku přešel. Začala více pít. Matka jí podala Belladonnu 9 CH při teplotě.

Po dvou měsících dostala Arsenicum album 30 CH. Po této dávce se ekzém výrazně zlepšil a bez problémů zvládla přijímací zkoušky na gymnázium. Za tři měsíce udělala růstový skok, ekzém se hodně zlepšil.

Dávku Ars. 30 CH opakuji po třech měsících. Ekzém úplně zmizel, na gymnáziu je naprosto suverénní a spokojená, dále tam má samé jedničky. Na kontrole mi říká „Já jsem pořád usměvavá“. Je klidnější, už se tak urputně neprosazuje. Vysadili Aerius, protože již neměla žádné projevy alergie. 


Případ 26: školní fobie

Před dvěma lety za mnou přijela čtrnáctiletá dívka s vážnými psychickými problémy. Má strach z neznámého, z nových situací, byla nejistá odmalička. Obrovský strach z neúspěchu, ze selhání ve škole. Musí mít samé jedničky, sama sobě si klade vysoké nároky. Učila se tolik, až pak měla při zkoušení okno.

V kojeneckém věku prodělala dvakrát febrilní křeče, z toho jednou upadla do kómatu a museli ji oživovat. Měla těžký zánět ledvin, byla v nemocnici půl roku a pak rok doma v izolaci s matkou, na kterou se velmi zafixovala. Proto se velmi těžce adaptovala ve školce, vždy tam byla pozorovatel, nezapojila se do hry, v kolektivu dětí je nejistá dodnes. Těžko se adaptovala i ve škole, od začátku byla velmi svědomitá, jedničkářka. Od třetí třídy chodí do jiné školy, kde je klidnější prostředí a hodná paní učitelka, pak se teprve začala do školy těšit. Je extrémní perfekcionistka, ale má takový strach ze selhání, že se odmítá účastnit jakýchkoli soutěží, třeba i na táboře. Má strach ze změn, z výšek – vadí jí točité schody a visutá lávka, strach z lupičů. Jedenkrát zkolabovala při tělocviku, má lehkou srdeční vadu, od té doby má strach z kolapsu. Až ve čtrnácti letech zvládla jet sama na soustředění bez rodičů. Často trpí na bolesti hlavy a psychogenní bolesti břicha.

Dřív byla v jídle velmi vybíravá a jedla málo, poslední rok jí s chutí, všechno, nesnáší koprovou a rajskou omáčku, miluje citróny, chleba s máslem, Hermelín, kuře, pije hodně. Potí se jen při zátěži. Spíš je horkokrevná, v horku je unavená a spavá. Spí dobře, mluví ze spaní a skřípe zuby ve spánku, do pěti let si cucala pravý palec.

Povahově je samotář, ale ve škole mají partu šesti děvčat, kde se zapojí. Je uzavřená, dlouho jí trvá, než někoho pustí k sobě. Spíš se podřizuje, doma se snaží prosadit svou, ale hádat se nebude. Je introvert, matce se nesvěřuje. Neuklízí, ve svém nepořádku se vyzná. Miluje plyšáky. V ordinaci mi na většinu otázek odpovídá „Já nevím“, nechce se svěřit. Je velmi nerozhodná i v maličkostech. Má ráda bezpečí, jistotu, řád, má ráda svůj klid, své tempo. Je klidná, bouchne jen jednou za čas, emoce vybíjí na tancování. Když se rozčilí, pustí si hudbu a dostane se z toho. Trpí na velké výkyvy nálad. Žijí doma s babičkou, která je velmi úzkostná a na zbytek rodiny přenáší své katastrofické představy. Proto trpí strachem o rodiče. Je velmi soucitná, citlivá na nespravedlnost. Cestuje ráda, ale jen s rodiči či se třídou, moře miluje. Je mazlivá, ale útěcha ji spíš zhorší, jako menší nesnášela pochvalu, byla schopná roztrhat výkres, který jí pochválili. Na svůj věk je velmi malá, a to ji hodně trápí, ještě nedostala menstruaci.

Podala jsem Aurum metallicum 200 CH.

Kontrola po šesti týdnech: po podání léku chodila každou noc na WC. Nově se objevila fobie z pavouků. Měla sen, že zapomněla zavřít klec s křečkem, trpí obscesí, že se o něj špatně stará, že ho zapomněla nakrmit. Ve škole došlo k velkému zlepšení, získala nadhled, už se nestresuje kvůli známkám. Prožila ve škole křivdu, kdy ji učitelka jako jedinou rozsadila, ač zlobili všichni. Plakala, bylo jí to líto, ale druhý den už šla do školy s úsměvem na tváři, což byl obří posun proti dřívějšku. Ráno dobře vstává, zmizely ranní úzkosti. Neměla trému před vystoupením. Vše dělá stále dokonale, na kontrolu přinesla vzorné zápisky o průběhu léčby. Snáší líp, když učitelka ve škole zvýší hlas. Dřív špatně snášela veřejné oslavy, je nerada středem pozornosti. Teď zvládla oslavu svých narozenin v pohodě. Vyrostla o 0,5 cm , má růstové bolesti.

Kontrola po čtyřech měsících: zlepšení pokračuje, zvládla s menším stresem čtvrtletní práci z matematiky, má menší strach z veřejných vystoupení, stále trvá obscese, že se nepostarala o křečka.

Podala jsem Aurum metallicum 1M.

Kontrola po čtyřech měsících: zlepšení pokračuje, ač je trvale ve velké zátěži, má hodně písemek ve škole a k tomu závodně tancuje, občas má pocit, že se ze zátěže zblázní. Ve škole dostala pětku a smála se tomu. Vyrostla o 1 cm  a přibrala jeden kilogram, menstruaci ještě nedostala, ale občas ji bolí břicho. Ráno je jako sluníčko, což je obrovská změna proti dřívějšku. Zlepšil se strach o křečka. Už tolik neřeší svou tělesnou výšku, dělá si z toho legraci.

Kontrola po šesti měsících: poslední týden se zase bojí školy. Před třemi týdny prodělala nemoc s vysokými horečkami, dostala antibiotika, tím se léčba narušila a za deset dní se horečky vrátily, proto přijeli na akutní kontrolu.

Podala jsem Aurum metallicum 30 CH, nemoc rychle odezněla. 

Kontrola po devíti měsících od podání 1M:  vyrostla o 2 cm , dostala menstruaci, zatím ji má nepravidelnou, mírně bolestivou. Zvládla náročné taneční soustředění. Měla děsivé sny o pavoucích a sny, že jí uteklo morče. Nesedla jí nová učitelka v deváté třídě a rozhoduje se, zda půjde studovat gymnázium či obchodní akademii. Doma měli velký stres, otec měl vážný úraz páteře.

Podala jsem Aurum metallicum 10 M .

Kontrola po třech měsících: za 14 dní po podání léku dostala vysoké 40°C horečky a silné bolesti hlavy, všechna vyšetření byla v pořádku, pak prodělala silnou rýmu – zřejmě šlo o reverzní čištění vážné choroby z kojeneckého věku. Stále má sny o pavoucích a někdy má pocit, že nezavřela morče. Ráno vstává obtížně. Menstruace je pravidelnější, nebolestivá. Občas ji bolí hlava a žaludek. Horší známky už ji však nerozhodí, až se přehodila do druhého protipólu a říká, že se nemusí učit. Vyrostla o 1 cm . Rozhodla se pro obchodní akademii, na gymnázium si netroufá. Taneční tréninky a vystoupení již zvládá v pohodě.

Kontrola po sedmi měsících: rozhodla se skončit s tancováním, tuto změnu však lehce neunesla, silně ji bolelo břicho a byla týden na pozorování v nemocnici, pak se srovnala. Školu už bere úplně s nadhledem, úkoly už neřeší s matkou jako dřív, ale s kamarádkami. Zmizely sny o pavoucích a o morčeti. Ráno vstává v pohodě, večer je také usměvavá. Začíná mít zájem o svůj vzhled.

Kontrola po jednom roce:  nastoupila na obchodní akademii, je tam spokojená, rychle se spřátelila s novými spolužáky. Učení si organizuje zcela samostatně. Sny o pavoucích a morčeti se již nevrátily.

Kontrola po roce a půl od podání 10 M: opět vyrostla asi o 2 cm . Školu bere až s příliš velkým nadhledem, ale známky si hlídá, má vyznamenání a patří k nejlepším žákům ve třídě, nechce však být jako šprt. Velká změna proti dřívějšku nastala v tom, že přijde ze školy a sama vypráví matce zážitky, dřív byla naprosto uzavřená. Sama si organizuje svůj čas podle sebe a svých potřeb. Učí se zcela samostatně, s matkou už školu neřeší. Sbližuje se se starším bratrem, s kterým si doteď moc nerozuměla. Co přetrvává, je zvýšená štítivost u jídla, nesnese např., když někdo mlaská nebo mluví s plnou pusou, okřikuje ho a je na to úplně alergická. Samozřejmě jen v rodině, v jiném prostředí se tak neprojeví. Stále se ještě nemá ráda, neboť nechce utrácet peníze za věci na sebe, což je v jejím věku pro dívku opravdu netypické. Před měsícem prodělala zánět průdušek, léčba byla narušena podáním antibiotik. Opakovala jsem dávku Aurum metallicum 10 M . Matka hodnotí léčbu jako neuvěřitelný posun ve srovnání se stavem před dvěma a půl lety, kdy byla z dennodenních plačtivých scén zcela zoufalá. Psychické potíže obecně vyžadují léčbu vysokými dávkami homeopatik a trpělivost. Více než v jiných případech zde platí homeopatické pravidlo „Pozoruj a čekej“.


Případ 27: atopický ekzém

Před rokem za mnou přišla sedmiletá dívka s generalizovaným atopickým ekzémem. Ekzém se začal objevovat v létě u moře, na podzim se pak zhoršil, matka aplikovala chytrou houbu a po ní začal velmi mokvat. Skončili na kožním a mazali mast s kortikoidy. Ekzém hodně svědí, dívka se škrábe ve spánku a křičí ze spaní. V jednom roce prodělala infekci močových cest, do čtyř let měla opakované laryngitidy, prodělala zánět kyčelního kloubu vpravo. Jinak nebývá moc nemocná.

Je velký jedlík, jí všechno, miluje sladké i slané, pije málo, potí se jí hlava v noci ve spánku, večer je horkokrevná, ráno při vstávání zimomřivá. Vstává nerada, ráda by ponocovala, ve spánku se odkopává. Často se v noci stěhuje k rodičům nebo ke starší sestře do postele. Dřív se často v noci probouzela, často křičí ze spaní. Koupe se ráda, ale jenom v teplé vodě. Má strach ze tmy, jinak se nikdy ničeho nebála, není na sebe opatrná, spíš se vrhá do věcí po hlavě. Ráda poznává nové věci, čerta se nebála již od tří let. Je pohodářka, laskavá, dobrosrdečná, vždy myslela na svou sestru a dělila se s ní. Dovede být vzteklá, protože stále něco hledá, je velmi nepořádná. Do školky chodila ráda, doma hodně kouká na televizi, na pohádky. Je hravá, akční, stále v pohybu, a to i v ordinaci, roztahá i v sedmi letech hračky po celé místnosti. Dovede být umanutá, když touží po nějaké hračce. Pokud ji dostane, rychle pak o ni ztratí zájem. Úkoly chce mít rychle za sebou. Snadno se ušpiní, ale chodí si umýt ruce. Trpělivá je jen u věcí, které ji baví. Je mazlivá, stále vyžaduje matčinu pozornost. Je flegmatik, často uklidňuje starší sestru, která je úzkostné Arsenicum.

Vzhledem k rozsahu ekzému jsem podala Sulphur 9 CH 3 dávky.

Kontrola po šesti týdnech: první noc po léku výborně spala. Zhoršil se ekzém na víčkách a byla plačtivá. Celý týden pak byla nesnesitelná, jak ve čtyřech letech, pak se jí nálada zlepšila a zůstala dobrá po celou dobu. Ekzém se střídavě zlepšoval a zhoršoval po 14 dnech. Každé 2-3 dny ho mazali Protopicem. Dostala další dávku Sulph. 9 CH.

Kontrola za měsíc: po léku opět dobře spala, ekzém postupně odchází směrem seshora dolů. Podána další dávka Sulphur 9 CH.

Dívce jsem podávala každý měsíc jednu dávku Sulphuru 9 CH po celý rok, než došlo k takovému zlepšení, že jsme přešli na potenci 15 CH. Protopic asi po třech měsících úplně vysadili a kůži jen promazávali. Ekzém se po roce léčby zlepšil cca o 80-90%. 

Kontrola za dva měsíce po dávce 15 CH: dívka je prakticky bez ekzému, přetrvávají nepatrná ložiska vysušené kůže v podkolenních jamkách.  Dávku Sulphur 15 CH dostala s sebou domů, vezme si ji až při zhoršení stavu.


Případ 28: noční děsy

Nedávno za mnou přišla matka s šestiletou dívkou, která od narození špatně spala, od dvou let křičela ze spaní, měla zlé sny hlavně kolem druhé hodiny v noci. Večer potřebuje pohladit, pomazlit, matka s ní musí ležet v posteli, než usne. V noci mívá svalové záškuby a skřípe zuby, ráno po probuzení je dlouho protivná. Nechce vyprávět o tom, co se jí v noci zdá.

Matka měla syna, který v 22 letech tragicky zahynul při autonehodě. Pak se snažila otěhotnět a po pěti letech se narodila dcerka. Stejně jako syn měla nižší porodní váhu a ve vývoji byla velmi čilá, chodila již v deseti měsících a mluvila ve větách ve dvou letech. Je drobná, v šesti letech váží jen 17,5 kg a měří 112 cm .

Mívala časté angíny, před rokem jí vzali nosní mandli, při zákroku se budila z narkózy a po narkóze byla velmi excitovaná. Trpí na vysoké 40°C horečky, měla velmi silný průběh neštovic. Mívá afty, má citlivý žaludek, často zvrací, do 3 let měla řidší stolice, teď má občas i zácpu.  Ve dvou letech prodělala těžký průjem a hodně zhubla. Při pádu z prolézačky si zlomila pravou ruku. Ochotně spolupracuje s lékaři, bez problémů si nechá vzít krev, ochotně bere léky. Jídlo je pro ni vedlejší činnost, je akční, neposedná. Nejí vajíčka, houby, játra a ryby, sladké má ráda, ale ne přehnaně, k snídani si dává piškoty a ovocnou přesnídávku. Má ráda ovoce všeho druhu, maso moc nemusí, má ráda rajskou a koprovou omáčku. Pije málo, nejraději studené nápoje z ledničky. Potí se docela dost na zádech, na hlavě, i ve spánku. V létě prodělala úžeh, sama vyhledává stín, zima jí nevadí. Oblékání neřeší, nestěžuje si na teplo ani na zimu, vodu má ráda.

Povahově je společenská, velmi oblíbená v kolektivu, ač je tam nejmenší. Prosadí se přirozeně, strhne děti na svou stranu. Celkově je odvážná, jen je citlivá na strašidelné pohádky. Dřív se vrhala do věcí po hlavě. Je velmi soucitná, ráda pomáhá, pečuje o mladší děti. Hraje si i se staršími dětmi, s děvčátky i s chlapci. Celkově je čistotná, ale když se ušpiní, tak to neřeší, spadne do bláta a je jí to jedno. Věci řeší na poslední chvíli, na všechno má dost času. Cestování a změny prostředí miluje, odmalička se snadno seznamuje. Je netrpělivá a hodně paličatá, optimistická, odmalička „sluníčko“. Velmi nesnáší prohru. Povahově i svými zvyklostmi je velmi podobná svému bratrovi, který byl typ Sulphur, léčil se u homeopata. Stejně jako bratr má velké hudební nadání. Matka i já jsme přesvědčeny, že se k ní vrátila stejná duše.

Podala jsem Sulphur 200 CH.

Kontrola po šesti týdnech: Večer po podání byla dívka hodinu a půl velmi neklidná, měla pocit, že má horečku a obrovskou žízeň. K večeří si přidala maso, což bylo u ní neobvyklé. Pak spala celou noc klidně bez probuzení. Druhý večer byl neklid již kratší, vzbudila se jednou ve čtyři hodiny ráno a hned usnula. Od třetího dne spí klidně celou noc dosud.  Někdy má krásný sen, ale nechce o něm mluvit. Zatím přetrvává skřípání zuby ve spánku. Za 6 týdnů přibrala 1 kg (tento váhový přírůstek měla dřív za dva roky), vyrostla o 1 cm a také jí vyrostly dva zuby.

Dále se změnilo dívčino chování. Dřív byla ve sportu velmi soutěživá, urputná, nyní je laxní, bere to s nadhledem. Doma je samostatnější, na dveře pokojíčku si pověsila ceduli „nerušit“. Trochu se zhoršilo soustředění u domácích úkolů. Začala řešit drobné bolístky, což dřív nedělala. Začala si ale také krásně uklízet hračky. Po celou dobu léčby byla zdravá, ač matka prodělala ošklivou chřipku.


Případ 29: autoimunitní zánět štítné žlázy

Před dvěma lety za mnou přišla 45-letá pacientka. Od sedmnácti let trpí na sníženou funkci štítné žlázy, nyní má zjištěnou extrémně vysokou hladinu protilátek proti štítné žláze. Snížená funkce se projevila spavostí, únavou, přibýváním na váze, dušností, padáním vlasů a podrážděností, proto začala brát hormony a stav se upravil.

V šesti letech prodělala operaci jater pro cystu, v osmi letech ileus, kdy byla v nemocnici dva měsíce sama a rozvinuly se u ní noční děsy, v osmnácti letech operaci apendixu, v dospělosti operaci křečových žil na pravé noze.

V dětství trpěla na hnisavé angíny, mívala opakované infekce močových cest, na to jí pomáhá lichořeřišnice. Trpí na migrény každý měsíc před menstruací. Během druhého těhotenství měla silné deprese.

Pracuje jako ředitelka soukromé mateřské školky, je workholik, svou práci miluje. Dřív dělala ředitelku ve státní školce, tam se dostala do syndromu vyhoření, rok užívala antidepresiva.

Má ráda maso a česnek, sladké nemusí, nejí rajčata, papriky a okurky, pije málo, víno jí nechutná a zhoršuje, má ráda becherovku s džusem. Dřív se vůbec nepotila, poslední rok se potí v podpaží. Je zimomřivá. Má radši teplo, miluje moře, ale nyní už se schovává do stínu, potřebuje hodně větrat, hlavně na spaní. Spí špatně, budí se ve čtyři hodiny ráno a už nedospí, proto se ráno cítí mizerně. Má strach o děti, z nemocí, z rakoviny.

Povahově je extrovert, dominantní, dovede být protivná, potřebuje se doma hádat, optimistická. Ale vše pitvá a trápí se kvůli křivdám v pracovním i osobním životě. Chce být vždy připravená na nejhorší situaci. Vždy byla workholik, nechtěla zklamat, žila pro školku. Je světloplachá a citlivá na vůně, velmi empatická, pláče u filmů, dojme se u vzpomínek, ale o minulosti moc nepřemýšlí. V dětství byla hodně nemocná a opečovávaná, dlouho musela držet dietu a nesměla cvičit, byla vzorná jedničkářka. Pubertu prožívala divoce, byla hodně drzá, dlouho dávala najevo nadřazenost. Vždy chtěla být učitelkou. Není sportovní typ, na cvičení je líná, jezdí jen k moři a v zimě na lyže. Po zvířeti nikdy netoužila, nakonec si koupili pejska, je na něj přísná. Jako šéfka je přísná i vstřícná, občas ji zneužívají. Trpí na výpadky paměti. Neriskuje, má ráda jistotu, musí předcházet tomu, co by mohlo nastat. Nerada se podřizuje. Navenek působí sebevědomě, ale vnitřně je zranitelná. Když je naštvaná, jde si něco koupit pro radost. Ráda se koupe v teplé vodě. Před sedmi lety jí zemřela nejlepší kamarádka, kolegyně z práce, velmi těžce to nesla. Je podruhé vdaná, v prvním manželství zažila domácí násilí, druhý manžel jí byl nevěrný, ale manželství udržela kvůli dětem.

Podala jsem Aurum metallicum 30 CH.

Kontrola po šesti týdnech: po podání léku měla mírnou migrénu, za týden náběh na opar. Celých šest týdnů ji bolelo břicho – v dětství prodělala tři břisní operace. Od třetího dne po podání se velmi zklidnila psychicky. Poslední dobou špatně usíná. Její nejlepší kamarádka odchází ze školky, velmi těžce to nese. Neměla migrénu před menstruací.

Kontrola po třech měsících: hladina protilátek proti štítné žláze klesla z 800 jednotek na 126 jednotek do normy, na endokrinologii tomu nechtěli věřit. Opět se vrátily migrény. Psychicky se cítila výborně dva měsíce, třetí měsíc je to trochu horší.

Podala jsem Aurum metallicum 200 CH.

Kontrola po půl roce: v zimě jí odcestovala kamarádka do ciziny a nabídla jí svůj domek, aby v něm zařídila novou školku, má z toho stres, začala užívat antidepresiva. To zřejmě narušilo léčbu, neboť se opět zvedly protilátky proti štítné žláze. Vynechala jí menstruace, také to řešila hormonálně, nechce ještě přechod.

Podala jsem Aurum metallicum 1M, doporučila jsem vysadit antidepresiva a menstruaci nechat volný průběh.

Kontrola po třech měsících: menstruační cyklus se obnovil, měsíčky má pravidelně. Antidepresiva postupně vysadila, cítí se docela dobře, jen nedospává od půl páté. Má horší paměť, zapomíná.

Kontrola po jednom roce: menstruace se výborně upravila, hormony štítné žlázy má v pořádku, avšak protilátky zvýšené, opět bere antidepresiva, paměť závisí na psychice, jak se cítí. Měla urputné migrény. Podle mě vše toto zhoršení souvisí s chemickou léčbou antidepresivy, která blokuje čistý účinek konstitučního léku. 

Podala jsem Aurum metallicum 200 CH.

Kontrola po půl roce: hladina protilátek proti štítné žláze klesla o polovinu, hormony má v pořádku. Bere přesto Euthyrox 50, ale v létě ho vynechala. V létě vysadila i antidepresivum, teď na podzim ho zase začala brát.

Opakovala jsem Aurum metallicum 200 CH a opět jsem doporučila vysadit chemické léky. Pacientka chodí na kontroly nepravidelně, až když se potíže vystupňují.  Je škoda, že do léčby zasáhla alopaticky, neboť účinek první dávky byl takřka zázračný. Typy Aurum však mají svou hlavu a často doporučení homeopata neposlouchají.


Případ 30: Lac humanum – lék na obnovení mateřského pouta

Přišla za mnou maminka s pětiletou holčičkou, která trpěla častými infekty horních cest dýchacích. Holčička se narodila předčasně v 27. týdnu těhotenství, byla z dvojčat, druhá sestřička po porodu zemřela. Celé těhotenství bylo náročné a komplikované, matka byla měsíc před porodem hospitalizovaná a nestačila se na porod připravit. Po porodu byly matka a dítě od sebe tři měsíce odloučené, protože holčička musela být v inkubátoru, tím nemohlo dojít k běžnému navázání mateřského pouta mezi nimi. Navíc matka se velmi těžce vyrovnávala se smrtí druhého dítěte, neměla čas a prostor si odžít přirozený smutek ze ztráty. Naštěstí holčička nebyla předčasným porodem poškozená, psychomotorický vývoj dohnala ve dvou a půl letech. Ovšem do jednoho roku v podstatě žili v izolaci doma a do tří let často běhali po doktorech na nejrůznější kontroly.

Povahově holčička respektuje cizí autority (učitelku ve školce a lékaře), v cizím prostředí je stydlivá, tichá a vzorná. Matku odmalička neposlouchá, je vzteklá a uječená. Má strach ze tmy a duchů, doteď spí s rodiči v posteli, často chce být nošena, i když jako menší se mazlit nechtěla. Je ostýchavá, opatrná, rozvážná, má ráda systém a řád, uklízí si večer sama hračky. Je perfekcionistka, vše chce dělat správně, je soutěživá. Ze školky chodí domů často podrážděná, je to na ni moc dojmů. Ve školce si hraje sama, mezi děti se nezapojuje. V obchodním centru matce dělá naschvály a utíká, dělá scény, když mají odejít domů z hřiště. V ordinaci se chová holčička vzorně, tiše si hraje v dětském koutku a občas plaše odpoví na mou otázku. Je však vidět, že náš rozhovor velmi vnímá a reaguje na něj.

Matka je od porodu velmi unavená, nesoustředěná, dceru kojila dva a půl roku, a to ji vyčerpalo. Těhotenství po umělém oplození bylo komplikované od samého začátku. Během něj byla dvakrát asi měsíc hospitalizovaná v nemocnici, podstoupila asi dvacet ultrazvuků a dostávala řadu léků na udržení těhotenství. Proto byla celou dobu ve stresu, nemohla spát, aby zachránila děti. Druhé dítě krátce po porodu zemřelo, nemohla se s ním rozloučit. Těžce prožívala smutek z jeho ztráty, a to jí ještě více znesnadnilo navázání mateřského pouta a lásky k holčičce, která přežila. Tři měsíce za ní musela denně docházet do porodnice a nosit jí odstříkané mateřské mléko, později doma se kontakt s dcerou při kojení zlepšil, ale přesto pro ni byla mateřská péče povinnost, a ne radost, což v podstatě trvá do dneška. Dcera se s ní nemazlí, fyzický kontakt odmítá a schválně ji neposlouchá, vzdoruje a vzteká se. Matka se tak za pět let neustálé péče dostala do syndromu vyhoření, chybí jí radost ze života, a to především radost z dítěte, které je zázračně velmi silné a dokázalo bez vážnějších následků překonat velice obtížný start do života.

Oběma, matce i dceři, jsem podala na začátku léčby Lac humanum, lék z mateřského mléka, dceři potenci 30C a matce potenci 200C.

Účinek se dostavil okamžitě po podání léku a probíhá zatím stále, je to necelé tři měsíce od jejich první návštěvy u mě. Matka do 30 minut po podání léku pocítila obrovskou úlevu, rozpuštění bloku na všech úrovních, pocit zakořenění, jistoty a bezpečí. První noc po letech od porodu poprvé spala hlubokým, ničím nerušeným spánkem a měla po něm tak úžasný pocit odpočinku, jaký nikdy předtím nezažila. Druhý den ráno pocítily obě, matka i dcera, obrovskou radost ze života, smály se, dcera si k mámě dala hlavu do klína a začala se s ní mazlit. Postupně začala projevovat separační úzkost, když matka odchází, což je pro matku nový a velmi příjemný zážitek, který s dcerou nepoznala. Dcera popisovala po podání léku příjemný sen, kdy dostala sladkost, od té doby spí uvolněně na zádech s rukama nad hlavou.

Matka byla při kontrole po 6 týdnech od podání léku nadšená a dohodly jsme se, že účinek Lac humanum necháme doznít, event. dávku zopakujeme, a až poté přejdeme k celostnímu léčení hloubkovými konstitučními léky.

Lac humanum je dle mých zkušeností úžasný lék k navázání ztraceného mateřského pouta, jak v případech nedonošených dětí, tak v případech jakéhokoli delšího odloučení dítěte od matky, ztráty matky v dětství i všude tam, kde z jakýchkoli důvodů nemohlo dítě dostat mateřskou lásku a následky toho si nese do dospělosti a často po celý život. Z běžných konstitučních léků těmito traumaty trpí často typ Natrum muriaticum. I u těchto žen jsem viděla velmi výrazný účinek a odbourání bloků z dětství, které Natrum muriaticum nevyřešilo třeba ani ve vysoké potenci. Mám i několik žen a jedno děvčátko, které jsou na tomto léku několik let a velmi dobře se jim daří, takže se dá říci, že je to jejich konstituční lék.

 

Zpět na hlavní stranu      

NAVRCHOLU.cz
 

Kontakt:

MUDr. Kateřina Veselá, konstituční homeopatie
Ke Zvonici 1800/8
143 00 Praha 4 - Modřany

(zobrazit mapu)

Mobil: 603 48 42 44
Telefon: 252 549 407
El. adresa: homeopatie@auranet.cz