CZ   EN   PL   RU
Průmyslové řídicí a diagnostické systémy
Home O nás Aktuality Produkce Aplikace Reference Ke stažení Dotace Kontakty

Bezdrátový přenos dat i napájení z pohyblivých částí strojů

Měření na rotujících částech strojů je dlouholetým technickým problémem. Měřicí část je většinou nutné napájet a získané údaje přenést zpět. Obvyklým řešením jsou mechanické sběrače s kartáčky. Jeho nevýhodou je především nízká mechanická odolnost a rychlé opotřebení stykových prvků. Jiné řešení vychází z vysokofrekvenčního přenosu. Obvykle vyžaduje umístění napájecí baterie na rotační části a odrazuje především vysoká cena. Podobné problémy řeší často i zařízení s pevnými částmi, ale s nástroji vyžadujícími častou výměnu.  Zde sice nemusíme řešit přenos z rotující části, ale aplikace propojení výměnné části např. konektory nebo dotykovými ploškami jsou nemotorné a rychle opotřebené.

 

Řešením přenosů pohyblivých části je indukční vazba. Indukční vazba umožňuje jak přenos energie pro napájení měřicích prvků na pohyblivé části, tak i přenos měřených dat. Datový přenos může mít podle potřeby diskrétní podobu, analogový signál nebo formu datové komunikace (IO-Link, Field Bus, Ethernet).

Indukční vazba umožňuje řešit přenos jak z rotující části stroje, tak i z výměnných nástrojů umístěných např. na robotických ramenech.

Základní provedení indukčních vazebních členů jsou uzpůsobena radiálnímu nebo axiálnímu uspořádání pevné a pohyblivé části. K dispozici jsou i provedení přímo nahrazující původní mechanické sběrače nebo určené k přenosu energie až 1500W

Ve svých realizacích jsme opakovaně řešili popsaný problém a hledání řešení vyústilo ve spolupráci s významnou evropskou firmou SMW Autoblok.

AURA a.s. se od září letošního roku stala také oficiálním prodejním zástupcem SMW pro Česko a Slovensko.

Kromě řady provedení indukčních vazebních členů jsou v nabídce k dispozici také sensory pro indukční měření vzdálenosti LPS.

Více na https://www.smw-electronics.de/.

 

 
 
© 2023, AURA a.s.
Telefon: 382 524 224
E-mail: